Shqiptari i alkoolizuar dhe xheloz tenton të vrasë gruan, vajza e tij ndërhyn në kohë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.05.2024, 15:28

Një burrë shqiptar, i alkoolizuar dhe xheloz, i cili tentoi të godiste me thikë gruan e tij në sy të vajzës së tyre të vogël, është dënuar me burg.

Petrit Zefi, 44 vjeç u shpall fajtor për një akuzë për tentativë vrasje gjatë një gjyqi dy-ditor javën e kaluar.

Gjykatësi i tha shtetasit shqiptar se nuk kishte dyshim se po të mos ishte ndërhyrja e vajzës së tij dhe shoqes së saj ai do të vriste gruan e tij Natalie gjatë sulmit më 11 nëntor të vitit të kaluar.

Gjatë gjyqit u tha se Zefi, i cili për herë të parë hyri ilegalisht në Britaninë e Madhe në vitin 2000 në anën e pasme të një kamioni nga Franca përpara se të shkonte në zonën e Birminghamit, ishte një njeri aq kontrollues saqë ia ndaloi Natalisë, nënës së katër fëmijëve të tyre, të kishte telefon ose të shkonte kudo vetë. Zefi kontrollonte gjithashtu çdo para që merrte nga përfitimet shtetërore dhe një biznes i vogël rinovimi mobiljesh që ata drejtonin së bashku.

Më 11 nëntor të vitit të kaluar, ndërsa qëndronte në shtëpinë e mikes së familjes Keti Cook në Newquay, Zefi mbylli derën e dhomës ku ndodheshin Keti dhe vajza e tij Hanna, përpara se të shkonte në dhomën e gjumit ku Natalie dhe më e vogla e tyre vajza Lola ishin.

Zefi hyri në dhomë, mbylli derën pasi kishte marrë më parë një thikë shumë të mprehtë nga kuzhina dhe u hodh mbi gruan e tij e cila ishte në shtrat me vajzën e tyre gjashtëvjeçare. Ai goditi gruan e tij një herë në majë të kokës, gjë që bëri që maja e thikës t'i këputej dhe t'i futej në kafkën e saj, më pas e goditi përsëri me thikë në majë të kokës. Natalie ngriti krahun në vetëmbrojtje dhe Zefi e goditi me thikë në kyçin e majtë.

Ndërsa Natalie bërtiste, vajza e saj Hanna hyri dhe me Ketin dhe ata u përpoqën të tërhiqnin Zefin nga gruaja dhe ta çarmatosnin. Zefi hodhi thikën dhe u largua nga prona duke bërtitur 'ajo po më tradhton' dhe më pas u arrestua nga policia jashtë një lokali aty pranë.

Pala mbrojtëse në favor të Zefit, tha se nuk ishte një sulm i paramenduar, por një akt spontan dhe se ai vuante nga një çrregullim mendor dhe aftësi të kufizuara.

Gjykatësi vendosi ta dënojë Zefin me 15 vite burg duke thënë se Zefi kishte pranuar që kishte konsumuar alkool dhe kokainë, si dhe sulmi ndaj gruas së tij ishte i paramenduar mirë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit