Osmani: Kosovës po i kërkohet asociacioni, por Serbisë nuk po i kërkohet vota për KiE

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.05.2024, 11:42

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur sot në Samitin e Kopenhagës për Demokraci lidhur me marrëveshjen për Normalizim në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe për ngecjen në zbatimin e saj.

Osmani ka thënë se Kosova ka kërkuar nga Brukseli zyrtar që kërkesa e tyre drejt palëve të jetë për implementim paralel të obligimeve që dalin nga marrëveshje. E para e shtetit ka thënë se obligimi kryesor për Kosovën nga marrëveshja është krijimi i Asociacionit, megjithatë thotë se Serbia në anën tjetër duhet të ushtrojë njohjen de-facto në të njëjtën kohë.

“Ne kemi kërkuar nga BE-ja që të kërkojë nga të dy palët të implementojnë në mënyrë paralele. Ne nuk jemi duke ikur nga obligimet që dalin nga ajo marrëveshje për Kosovën, por Serbia duhet të implementojë në të njëjtën kohë.

Të jem më konkrete këtu. Obligimi kryesor për Kosovën nga ajo marrëveshje lidhet me të drejtat për komunitetet, më specifikisht për të krijuar një Asociacion të Komunave me Shumicë Serbe, por kjo është me kushtin që Serbia ushtron njohjen de-facto në mënyrë paralele, në të njëjtën kohë”, ka thënë presidentja Osmani.

Presidentja kosovare ka thënë se Serbia po e bën të kundërtën duke thënë se s’do ta njohë kurrë Kosovën, de-facto apo de-jure, dhe se s’do të lejojë anëtarësimin në organizata ndërkombëtare.

“Siç është thënë nga Macron, Scholz dhe të gjithë liderët e BE-së. Por Serbia bën pikërisht të kundërtën dhe thotë që kurrë s’do ta njohim Kosovën de-jure apo de-facto, s’do ta lejojmë Kosovën që të anëtarësohet në organizata ndërkombëtare, pyetja është se ku janë masat mbrojtëse që do të kemi, në mënyrë të veçantë masat mbrojtëse të sigurisë që të mos e lejojmë këtë Asociacion të dalë plotësisht jashtë kontrollit. Të shikojmë problemet që Bosnja ka për shkak të Republika Srpskas”, ka thënë Osmani.

Ajo ka theksuae se mënyra e vetme se si e gjithë situata mund të funksionoj, është që e gjithë marrëveshja të implementohet dhe jo që t’i kërkohet vetëm Kosovës që të implementojë të gjitha obligimet dhe Serbia të lejohet të ecë përpara me çfarëdo që dëshiron. Kur e ka thënë këtë, Osmani ka përmendur edhe shembullin e aplikimit të Kosovës në Këshill të Evropës dhe kushtëzimin që po i bëhet Kosovës me themelim të Asociacionit.

Osmani ka thënë se kur Kosova kërkon që të bëjë edhe Serbia implementimin paralel të marrëveshjes, pra që të votojë pro anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës, këtë kërkesë të Kosovës ndaj Serbisë nuk e bën askush nga hisedarët në dialog dhe sipas presidentes së Kosovës derisa ka mungesë të balancit në dialog, një gjë e tillë po shkatërron edhe besueshmërinë e procesit.

“Mënyra e vetme se si kjo mund të funksionoj është që e gjithë marrëveshja implementohet, dhe jo vetëm të kërkohet nga Kosova që të implementojë të gjithat dhe të lejohet Serbia të ecin tutje me çfarëdo që ata duan. Për shembull në kemi aplikuar për Këshill të Evropës dhe kemi kaluar fazën e parë me sukses dhe tani po na thuhet që duhet ta implementoni Asociacionin, dhe mirë kur ne pyesim se a do ta bëjë Serbia implementimin në mënyrë paralel, pra që të votojë “pro” anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës, epo askush nuk po ua kërkon atyre këtë. Mendoj se derisa ka mungesë të balancave, kjo po shkatërron besueshmërinë e dialogut. Nëse ka vetëm një palë që duhet të implementojë, cili është kuptimi i të pasurit një marrëveshje dhe dialogut.Pse duhet të ulemi me Serinë dhe të nënshkruajmë këto marrëveshjet”, ka thënë presidentja Osmani.

Ajo ka përmendur edhe ofertën e Kosovës për të nënshkruar marrëveshjen e dalë nga plani franko-gjerman dhe refuzimin e Serbisë, të deklaruar edhe publikisht dhe zyrtarisht nga kryeministrja serbe. Osmani thotë se edhe pse Bërnabiq e ka deklaruar një gjë të tillë publikisht në një forum ndërkombëtar, askush nga liderët e BE-së apo të vendeve anëtare nuk i kanë kërkuar llogari Serbisë.

Shefja e shtetit tutje ka thënë se Kosovës po i kërkohet që të ecë në mënyrë të një anshme me implementim pavarësisht se çfarë bën Serbia. Megjithatë thotë se Kosova do ta bënte një gjë të tillë nëse s’do të kishte rreziqe të sigurisë nga Asociacioni dhe nëse s’do të dihej historia e Republika Srpskas në Bosnje e Hercegovinë.

“Në ofruam nënshkrimin e planit franko-gjerman dhe Serbia asnjëherë s’deshi ta nënshkruaj, presidenti serb tha që kam dhimbje në dorë dhe kryeministrja serbe në sy të të gjithë liderëve ku isha edhe unë, tha që Serbia s’do ta implementojë këtë marrëveshje dhe dërguan një letër që konfirmon të njëjtën. Dhe asnjë lider i BE-së asnjë lider i vendeve anëtare në atë sallë nuk tha se çfarë nënkuptoni që s’do ta pranoni. Askush s’merret me ta, të gjithë vijnë tek ne dhe na thonë që s’ka rëndësi çfarë bën Serbia, ju duhet të implementoni në mënyrë të një anshme. Ne do ta bënim nëse s’do te kishte rreziqe të sigurisë nga ky asociacion, do të bënim nëse s’do ta dinim historinë e Republika Srpskas dhe si në fakt në vitin 1991 filloi si një Asociacion por përfundoi në Dodik Republikën që e dimë sot”, ka thënë Osmani në Forumin për Demokraci.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit