Tre ish-ministra të Shëndetësisë do të jenë deputetë në parlamentin e ri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.05.2024, 22:27

Tre ish-ministra të Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut janë tani zyrtarisht deputetë në parlamentin e ri, pas rezultateve fillestare të zgjedhjeve. Venko Filipçe nga LSDM dhe koalicioni, Bekim Sali nga koalicioni “VLEN”, dhe ministri aktual i Shëndetësisë, Ilir Demiri nga koalicioni “Fronti Evropian”, kanë fituar mandate parlamentare, duke u ulur në karriget e montimit.

Venko Filipçe, i cili ka qenë në krye të listës në Zonën e 4-të zgjedhore, ka premtuar se do të jetë një deputet aktiv dhe ka në plan të paraqesë ndryshime në ligjin për shëndetësinë për të adresuar statusin e specialistëve privatë. “Do të mundohem ta realizoj atë që u kam premtuar qytetarëve,” tha ai.

Bekim Sali, i cili ishte i dyti në listën e koalicionit të tij, deklaroi se do të insistojë në miratimin e katër ligjeve të cilat ishin dorëzuar në Kuvend gjatë mandatit të tij si ministër, përfshirë një ligj për infermierinë.

Ndërkohë, Ilir Demiri, ende në detyrën e ministrit dhe i shtati në listën e Zonës së 6-të zgjedhore, shprehu se do të vazhdojë të avokojë për reforma në sistemin shëndetësor. “Nëse do të kem vetëm 2 vite të tjera në detyrë, do të ndërtoj 4 qendra rajonale në të gjithë vendin që pacientët të mos kalojnë më shumë se 50 kilometra,” shtoi ai.

Analisti Blagojçe Atanasovski kritikoi kalimin e mjekëve në politikë, duke theksuar se politika ofron një rrugë më të lehtë për të realizuar ambiciet profesionale, por gjithashtu shpreh zhgënjim për braktisjen e profesionit primar të mjekësisë për politikën.

Ilir Hassani, ish-deputeti, gjithashtu ka fituar një vend në përbërjen e ardhshme parlamentare, ndërsa koalicioni “Maqedonia juaj” e udhëhequr nga OBRM-PDUKM përfshin gjithashtu mjekë deputetë, duke vënë në dukje një trend të vazhdueshëm të mjekëve që hyjnë në politikë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit