Imami kosovar thirrje Kurtit e Haxhiut: Lejoni shamitë në shkolla!

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.05.2024, 08:40

Imami Kosovar Labinot Maliqi, përmes një postimi ne facebook i ka bërë thirrje kryeministrit Albin Kurti dhe ministres Albulena Haxhiu që të lejojë bartjen e shamisë në shkolla.

Sipas Maliqit, kjo politikë jo vetëm që cenon të drejtat themelore arsimore të vajzave tona, por cenon edhe lirinë e tyre për të praktikuar hapur besimin.

Ndërsa ka bërë thirrje të gjithëve që të bashkohejmë zërat në mbrojtje të të gjitha vajzave të mbyllura në shtëpitë e tyre për shkak të kësaj ndalese të padrejtë.

Postimi i plotë:

Në këtë kohë kur debatohet për kushtëzime politike në vend të përmbushjes së kritereve thelbësore për mbrojtjen e të drejtave themelore të njeriut dhe lirive individuale për anëtarësim në Këshillin e Evropës, ndihem i zhgënjyer. Jo vetëm nga Qeveria jonë, e cila përmes një Udhëzimi Administrativ vazhdon të pengoj arsimimin e vajzave që zgjedhin të mbulojnë kokën e tyre, por tani edhe nga institucionet ndërkombëtare që pretendojnë se mbrojnë këto liri dhe të drejta, ndërkohë që prioritizojnë çështjet politike!

Arsimimi, i garantuar si e drejtë themelore në Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut, u mohohet vazhdimisht vajzave tona. Së fundmi në Lipjan, një tjetër nxënëse e re është përjashtuar nga shkolla thjesht për shkak të bartjes së shamisë. Ne nuk mund ta luftojmë dhunën ndaj grave nëse nuk mbrojmë të drejtën e tyre të patjetërsueshme për arsimim.

Kryeministër Albin Kurti, ministre Albulena Haxhiu, ju bëj thirrje që të shfrytëzoni autoritetin tuaj politik për ta trajtuar me vendosmëri këtë çështje kritike. Ju lutemi filloni me anulimin e Udhëzimit Administrativ të MASHT-it, i cili ndalon bartjen e shamisë në shkolla. Kjo politikë jo vetëm që cenon të drejtat themelore arsimore të vajzave tona, por cenon edhe lirinë e tyre për të praktikuar hapur besimin.

Le të bashkojmë të gjithë zërat tanë në mbrojtje të të gjitha vajzave të mbyllura në shtëpitë e tyre për shkak të kësaj ndalese të padrejtë, përfshirë ato deri në 12 vjeç.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit