Provat për sulmin në Banjskë jashtë vendit, lënë pezull ngritjen e aktakuzës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.05.2024, 13:13

Ngritja e aktakuzës për sulmin e 24 shtatorit në Banjskë, nuk mund të bëhet derisa shumica e provave janë jashtë vendit për ekspertizë. Dukagjini mëson se disa nga provat që janë dërguar janë armët që ishin gjetur në vendin e ngjarjes, e që janë dërguar në disa shtete të ndryshme. E në vend të kritikave për Prokurorinë Speciale, shoqëria civile i bënë thirrje qeverisë, të përmbushë detyrimet e saj e të funksionalizojë laboratorët që mundësojnë ekzaminimet për rastet e tilla.

Pamje të terroristëve nga sulmi në Banjskë, ku shihej edhe Milan Radoiçiq, 24 shtator 2023.

Gëzhojat e plumbave e vrimat në autoblindën e Policisë së Kosovës, janë disa nga dëshmitë, që u panë disa ditë pas sulmit të 24 shtatorit që ndodhi në Banjskë të Zvecanit.

Madje edhe një pjesë e madhe e armatimit që u gjet në këtë vend u ekspozua.

Por, për ngritjen e aktakuzës ndaj atyre që organizuan sulmin terrorist në të cilin u vra rreshteri Afrim Bunjaku, nuk po mjaftojnë këto.

Një prej shkaqeve që Prokuroria Speciale e Kosovës, ende nuk ka përfunduar aktakuzën, është edhe dërgimi jashtë vendit i një numri të konsiderueshëm të provave për ekspertiza që nuk kryhen në vendin tonë.

Për këtë, siç ka mësuar televizioni, mes provave ku përfshihën edhe disa prej armëve që ishin gjetur në vendin e ngjarjes, ato janë dërguar në shtete si SHBA e Gjermania, por edhe në rajon, në shtete si Maqedonia e Veriut.

Për vonesat në ngritjen e aktakuzës, në veçanti pas marrjes së përgjegjësisë për sulmin nga ish-kreytari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, në adresë të Prokurorisë Speciale vazhdimisht kanë shkuar kritika nga ana e ekzekutivit.

Por, Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi thotë se në vend se të kritikohet prokuroria, do të duhej të bëheshin investime në laboratorët që nuk janë funksionalë.

“Kjo qeveri qe 4 vite fatkeqësisht nuk po arrin që ti funksionalizojë, dmth institutet që kanë të bëjnë me Forenzikën, apo edhe institutet e tjera që në një farë mënyre do ua lehtësonin punën prokurorëve, vetëm për informatë rasti Banjska psh, i cili është, le të themi që ende nuk ka aktakuzë, mund të themi që prokurorët në këtë rast e kanë të pamundur për ta bërë aktakuzën sepse një numër i madh i provave janë dërguar në shtetet të ndryshme, qoftë në Amerikë, qoftë në Gjermani, Maqedoni apo shtete të tjera për ti bërë vereifikimin e provave dhe dëshmive të caktuara, për arsye se institucionet në Kosovë nuk mund ta bëjnë këtë për shkak të dështimit të qeverisë”, ka deklaruar Miftaraj.

Kompleks për ta hetuar këtë rast e sheh ish koloneli i Policisë së Kosovës, Rrahman Sylejmani, i cili thotë se megjithatë, i njëjti duhet trajtuar më urgjencë të lartë nga të gjitha institucionet.

Kjo pasi sipas Sylejmanit, mos ngritja e aktakuzës, mund të qojë në përsëritje të sulmeve.

“Cfarë ekzaminimesh kanë kërkuar jashtë nëse kanë kërkuar, nëse e kërkoni me urgjencë po bëhen 8 muaj, hajde nuk kanë mundur të kruhen për një muaj për dy për pesë, tash derisa nuk janë transparentë, lënë dyshime se aty nuk është duke u kryer një punë e mirëfillt, dhe kjo vetëm se po zhagitet dhe po kontribon në tensionimin e situatës në veri atje dhe tani vetëm se ndodhemi para një sulmi të tillë që mund të përsëritet prapë”, ka deklaruar Sylejmani.

Lidhur me këtë temë, Televizioni ka kërkuar përgjigje edhe nga Ministria e Drejtësisë, por të njëjtit nuk kanë kthyer përgjigje.

Përndryshe, laboratori i toksikologjisë në Institutit e Mjeksisë Ligjore, është jashtë funksionit që nga dhjetori i vitit 2022.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit