U mbytën në lumë, nëna dhe 3 fëmijët u gjetën pas 5 ditësh 14 kilometra larg njëri-tjetrit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.05.2024, 15:55

Këtë të martë kanë marrë fund kërkimet për gjetjen e 39-vjeçares Alma Arrazi dhe 3 fëmijëve të saj që rezultonin të zhdukur që prej datës 2 maj.

3 fëmijët e mitur dhe nëna e tyre u gjetën të pajetë në ujërat e lumit Buna në një distancë prej 14 kilometrash.

Vajza e madhe e familjes Arrazi, Ergesa Arrazi u gjet në anë të lumit Buna në fshatin Darragjat mbrëmjen e 4 majit rreth orës 22:00. Ditën e djeshme, në Dajlan, pranë urës së lumit Buna u gjet trupi i pajetë i vajzës së dytë, Gresi Arrazi 6-vjeçe. Ndërkohë që sot, peshkatarët e zonës dhe polumbarët e forcave RENEA kanë gjetur në fshatin Zues trupin e pajetë të 3-vjeçarit Ardit Arrazi dhe në fshatin Pentar të njësisë administrative Dajç, në kufi me Malin e Zi është gjetur trupi i nënës 39-vjeçare.

Për shkak të rrjedhës së lumit trupat janë shpërndarë në një distancë prej 14 kilometrash dhe për këtë aryse gjetja e tyre ka qenë e vështirë.

E gjithë ngjarja e rëndë dyshohet se ka ndodhur mbrëmjen e 2 majit, pasi Alma është takuar me kunatën në një prej lokaleve në zonën e urës së lumit Buna. Rreth orës 20:00 ajo është ndarë nga kunata dhe që prej atij momenti, familjarët kanë humbur çdo kontakt me të. Por gjetja e trupit të pajetë të vajzës më datë 4 maj ka sjellë edhe zbardhjen e ngjarjes tragjike dhe rrethanave të saj.

Për këtë ngjarje, që ka tronditur mbarë opinionin publik, policia ka lënë në burg 31-vjeçarin Erdgys Arrazi i cili akuzohet për veprën penale "shkaktim vetëvrasje". Prokuroria ka dyshime se dhuna psikologjike dhe tradhtia bashkëshortore e kanë shtyrë nënën e 3 fëmijëve drejt një akti të tillë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit