Banorët denoncojnë Lul Qefalinë: Sheshi i përbashkët i pallatit shitet për ndërtime të reja pa leje

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.05.2024, 10:38

Ndërtimet që i shtohen dita-ditës Tiranës s’kanë të numëruar.

Por kur lejet jepen nga pushteti vendor, asgjë dhe askush s’i ndalon oligarkët që të ndërtojnë ku dhe si të duan.

Disa banorë të Tiranës i janë drejtuar redaksisë tonë për të denoncuar një ndërtim pa leje që po bëhet në sheshin e përbashkët të pallatit ku jetojnë.

Ata thonë se sheshi që shfrytëzohet nga banorët e pallatit është blerë nga një çift që ka nisur punimet sipas dëshirës së tyre.

Por banorët nuk e lejojnë diçka të tillë dhe kanë bërë denoncim në polici pasi hapësira iu takon atyre. Ata kanë zbuluar se çifti që planifikon ndërtimin në sheshin e pallatit nuk ka leje por vetëm një dokument për blerjen e hapësirës nga shtetasi Lulzim Qefalia.

Banorët thonë se zaptimi i ambienteve të përbashkëta nuk ndalet dhe së shpejti të babëziturit do iu marrin edhe hyrjet e apartmenteve ku jetojnë pasi kështu ka ndodhur deri më tani.

Denoncimi i qytetarëve:

Si jeni Dua te bej nje denoncim Per ndertim pa leje

Sot ne mengjes kur dal nga hyrja shikoj qe te shkalla pallatit kishin ndertuat nje mur dhe degjoj banoret qe po diskutonin . Kur dal jasht shikoj nje cift qe kishin rrethuarr nje zone te pallatit( pjese e perbashket pasi eshte shesh pallati ) i themi qe nuk lejohet dhe na thone qe e kan bler dhe po e ndertojn me metrat qe e kan blere . Mesa di un sheshi pallatit nuk shitet. I denoncuam dhe dalin nga komisariati ne emer te lul qefalis . Leje ndertimi nuk kan kane vetem nje flete qe lexon qe kan blere verande por ajo eshte ber plotesisht e paligjshme une jua dergoj e me para dhe si eshte tani . Nuk kemi fuqi ne shtet po se beme medjatike

Kjo zonje po flet me lulin qe kerkonte me fol me policet por policet nuk e pranuan biseden (zespektet me te medhaja per policet kjo eshte policia qe duam ) me pas kalon ne pjese te tjt qe nderhyne njerez te tjt Nuk paten leje. Kishin vetem nje leter ku e kishin ble ne metra katror e lexonte verand

Sheshi ka qene i till me para luanin femijet. Ishte tip planimetrie sic e bejn arkitektet por ne realitet keto as shtepi skan qene tani vone i kan nda dhe i kan ber te gjitha hyrje. Nese doni ju jap dhe locatin te vini ti shikoni. Se donin ndertimin ta benin tani naten por u ngritem e si lejuam deri neser se dim cfare ndodh

Kur polici kerkonte lejen e ndertimit keto tregojn vec telin me emrin e personit qe ju dhash me lart Dhe letrat qe tregojn nuk jane fare nga hipoteka. Kete e di te sigurt

Keshtu kan qen te gjitha xhama jan ber te gjitha hyrje dhe asnje banor si tha gje por avash avash do na bllokojn e hyrjet e shpive si e kan nis Para 2 vjetesh

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit