Italiania arratiset nga AirBnb në Tiranë pa paguar! Lë vetëm 2 mijë lekë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.05.2024, 08:43

Numri i turistëve që vizitojnë çdo ditë Tiranën e Shqipërinë po rritet dita-ditës.

Por me rritjen e turistëve janë shtuar edhe problemet për shqiptarët, pronarë biznesesh apo edhe apartamentesh që jepen me qira.

Një qytetare që jep me qira apartamente në platformën 'Booking' dhe 'Airbnb' i është drejtuar redaksisë tonë për të denoncuar problemin me të cilin është përballur së fundmi.

Ajo thotë se një turiste italiane është larguar pa paguar apartamentin ku ajo kishte qendruar prej 7 ditësh. Qytetarja thotë se turistja italiane me Claudia Fernandez ka qëndruar 7 ditë në apartamentin e saj dhe sot që duhej të kryente pagesën është larguar dhe i ka bërë bllok në WhatsApp.

Sipas qytetares, italianja kishte mbërritur në Shqipëri për të rregulluar dhëmbët por duke qenë se ky proces ishte zgjatur, ajo kishte zgjatur edhe qëndrimin në apartamentin në Tiranë. Por me arsyetimin se nuk mund të tërheqë shumë para cash për shkak të komisionit, ajo kishte shtyrë pagesën deri ditën e sotme.

Edhe pse qiraja e apartamentit me internet, Netlfix dhe kuzhinë gatimi ishte 28 euro/nata, turistja italiane sot ka lënë çelësat mbi tavolinë dhe 2 mijë lekë të vjetra dhe është larguar në drejtim të paditur.

Pronarja e apartamentit iu kërkon qytetarëve që merren me 'Airbnb' apo 'Booking' të kenë kujdes nga kjo italiane pasi ajo do qëndrojë ende në Tiranë dhe me siguri në ndonjë apartament tjetër.

Denoncimi i qytetares:

Pershendetje si jeni, jam nje vajze qe kam disa apartamente me airbnb dhe booking, para disa ditesh kisha nje rezervim nga nje kliente italjane, dhe zonja ne fjale nk kishte te bente pagesen ne dore do ti kaloj ne bank me tha. pastaj meqenese paguante komision me tha do ti jap cash por me duhen disa dite sepse vetem 70€ terheq ne dite , si perfundim qendroj 8 dite dhe nuk beri pagese. me tha do e bej diten e fundit dhe sigurisht ishte larguar nga apartamenti. Minimalishte personat e tjere te mos bien pre e mashtrimeve te zonjës

Suppzohet do takoheshim sot per te bere check out dhe per te mbyllur pagesen. Por ishte larguar fshehurazi dhe nk kishte lene pagesen Sigurisht me ka bere dhe bllok. Dhe e sigurt po iken ne airbnb tjeter sepse po rregullon dhembet dhembet dhe ia kan shtyre procesin donte te rrinte dhe disa dite me shume por meqenese e kisha te rezervuar ne keto data ram dakort te rrinte deri sot

Vetem vajza do jetonte. Pagesa qe ka lene. Per 7 dite. Apartamenti eshte 28 euro nata , me lire se ne hotel duke menduar qe gatuajn, interneti, Netflix etj. Ju falenderoj sepse thjesht nese iken ne apartament tjeter te mos perpiqet te perfitoj nga to dhe te paguaj per ate qe po merr

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit