U emërua me urgjencë gjatë pushimeve verore, kush është drejtori ‘misterioz’ i Ujësjellësit në Mat?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.05.2024, 08:39

Më 20 gusht 2020, kur të gjitha institucionet ishin pushim, Artan Thomaraj u emërua drejtor i Ujësjellës Kanalizime Mat.

Propozimin për këtë emërim e ka bërë vetë kryebashkiaku Agron Malaj i cili ka qenë ortak me Thomarajn në biznesin "Global Security sh.p.k", që merret me ruajtjen dhe sigurinë fizike të personave, jetës dhe sigurimin e objekteve publike dhe private.

Burime për JOQ ALBANIA bëjnë me dije se emërimi i Thomarajt në këtë post ka ardhur pasi ai i ka dhuruar pa pagesë aksionet e kompanisë së tij vëllait të Malajt, në kohën kur ai u bë kryebashkiak. Dhe vetë Agron Malaj për t'i kthyer "qokën" e ka emëruar drejtor Ujësjellësi, një institucion që është krejtësisht në varësi të tij.

Por qytetarët e Matit dhe Burrelit thonë se drejtor Thomaraj i cili prej 4 vitesh mban këtë post nuk është me origjinë nga kjo zonë dhe as nuk jeton aty. Ai ka lindur dhe jeton në Tiranë, ndërsa në punë paraqitet në ditë të caktuara.

Por edhe kur paraqitet, askush nuk e sheh dot me sy, pasi sipas qytetarëve, drejtori nuk do të njihet nga askush. Madje ata përmendin edhe një takim me banorët në Burrel, ku drejtori u kujdes të mbulonte fytyrën që askush mos ta shihte.

E sikur të mos mjaftonin të gjitha këto, drejtori 'misterioz' rezulton edhe me të shkuar të dyshimtë pasi në vitin 2013 në rrugën “Dervish Hima” në Tiranë, Fation Murataj, Tim Malko, Artan Thomaraj dhe Artur Suçi janë konfliktuar me shtetasit Agron Domi, Bledar Rexha, Alban dhe Admir Dogjani.

Asokohe policia ka arrestuar Muratajn dhe Malkon dhe ka shpallur në kërkim drejtorin Thomaraj dhe mikun e tij Artur Suçi.

Denoncimi i qytetarit:

Agron Malaj ka emeruar Drejtor te Ujesjellesit ne Mat ish ortakun e tij ne biznes Artan Thomaraj, ky i fundit i dhuroj pa pagese aksionet e kompanise vellait te Agron Malajt pasi ky u emerua nga Rama si Kryetar Bashkie dhe Thomaraj emerohet Drejtor i Ujesjellesit, ky eshte nje person me te shkuar te dyshimte pasi ne 2013 se bashku me nje mikun e tij po ashtu me te shkuar kriminale kan plagosur me arme 3 persona ne Tirane, edhe pse Drejtor ky nuk shfaqet kurre publikisht askush nuk e njef, madje kur ne nje rast takimi qe bene me banoret ne Burrel u kujdesen qe tja mbulojne ftyren!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit