Hotelierët në Maqedoni presin sezon të mirë turistik

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 01.05.2024, 21:45

1 maji dhe Pashkët i kanë mbushur më shumë se gjysmën e kapaciteteve në ambientet akomoduese të rivierës Ohër-Strusë, por nuk i kanë përmbushur pritshmëritë e hotelierëve të cilët presin një sezon turistik më të mirë krahasuar me vitet e kaluara.

Kryetari i Shoqatës së Hotelierëve “HOTAM”, Kërste Bllazheski, theksoi se shumica e mysafirëve vendor pushimet do t’i kalojnë jashtë vendit, ndërsa mysafir nga rajoni dhe më gjerë kanë mbushur shtretërit e hoteleve për rreth 60%.“Nuk kemi shumë mysafir vendor. Ata dolën jashtë vendit por turistët e huaj janë këtu, edhe pse jo në nivelin e pritur. Ne nuk mund të mburremi me 80-90% okupim. Numri është dukshëm më i ulët se sa pritej, hotelet janë të mbushur për rreth 60%”, tha Bllazheski për AIM.

Ai pret që numri i turistëve të rritet gjatë muajit maj, gjë që sipas tij, parashikon një sezon të pasur turistik.

“Numri i akomodimeve do të rritet pas Pashkëve dhe presim një sezon turistik më të pasur se vitin e kaluar. Nga fillimi i vitit e deri më tani kemi shumë më tepër fjetje se vitin e kaluar. Ne presim që maji të jetë një nga muajt më të mirë, të mund të krahasohet me muajt e verës në plotësi”, tha Bllazheski.

Sipas tij, po punohet që 90% e shtretërve gjatë muajve të verës të jetë e mbushur me turne të organizuara, ndërsa pjesa tjetër pritet të plotësohet nga mysafir individualë.

“E dimë që rreth datës 2 gusht, një javë para dhe një javë pas, është e vështirë të gjesh një vend. Nëse dikush planifikon të vijë në Ohër ose Strugë në atë periudhë, duhet të rezervojë që tani”, potencoi ai.

Ai gjithashtu konkludoi se sektori i turizmit, veçanërisht ai i hotelerisë, është rikuperuar nga kriza e koronës kur u prek në mënyrë drastike.

“Të gjitha i kemi tejkaluar dhe jemi në një fazë ku duhet të punojmë për një strategji më të madhe dhe po i rikthehemi kërkesave të vjetra nga viti 2017, 2018 dhe 2019, për shtimin e fjetjeve, lehtësimin e detyrimeve tatimore, uljen e TVSH-së në raport me rritjen e sektorit të turizmit, i cili sjell para më të lehta në buxhetin e shtetit”, tha ai.

Pritet që turistët holandezë edhe këtë vit të jenë më të shumtë në bregdetin Ohër-Struse, ndërsa nuk do të mungojnë as mysafir nga Polonia, Turqia, si dhe rajoni. Mirëpo, hotelierët si problemin më të madh e vënë në dukje rrugën nga Shkupi në Ohër, që është arsyeja që turistët serbë i shmangen brigjeve të liqenit të Ohrit dhe i kalojnë pushimet në Greqinë fqinje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit