Shantazhonte burrat e moshuar në Zvicër, kosovari dënohet me 10 muaj burg me kusht

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 01.05.2024, 15:42

Një i ri nga Kosova është dënuar në Zvicër me 10 muaj burgim me kusht.

“Ishte një gabim budalla që nuk do të përsëritet më kurrë”, thotë para gjykatës në Horgen 24-vjeçari që tani është penduar për veprimet e tij, sipas “Zürichsee-Zeitung”.

Kosovari është dashur të përgjigjet për grabitje, tentativë grabitje dhe akuza të shumta zhvatjeje.

Nga hetimi rezultoi se ai krijoi disa pseudonime në një platformë takimesh të tilla, me qëllim shantazhimin dhe grabitjen e burrave të moshuar që kërkonin shoqëri apo takime seksuale me femra. Gjithsej katër raste janë të shënuara në aktakuzë.

Kosovari gjithmonë përpiqej t’i bënte burrat të takoheshin në biseda private. Në një rast ai donte 10.000 franga, përndryshe do t’i jepte gruas një informacion se burri i saj kishte në plan të takohej për seks. Një herë tjetër ai u shtir si vëllai i madh i një vajze gjoja të mitur dhe kërkoi 500 franga.

Megjithatë, në këto raste nuk ka pasur asnjëherë mbledhje apo dorëzim parash. Ndryshe nga një takim në shtator 2022. Me pseudonimin “Sara” ai organizoi një takim me një burrë në stacionin e trenit Burghalden në Richtersëil ZH. Por në vend të një shoku të pashëm, ai u sulmua me kaçavidë. Në bisedë ata kishin rënë dakord për një “shpërblim dashurie” prej 200 frangash. Autori i ka marrë paratë viktimës së tij.

Shantazhuesi përfundoi në paraburgim në vjeshtën e vitit 2022. Të hënën ai u dënua me dhjetë muaj burg me kusht. Nëse nuk bën asgjë të keqe në muajt e ardhshëm, ai do të mbetet një njeri i lirë. Gjykata gjithashtu përmbahet nga dëbimi nga vendi.

Kosovari është në një rast të vështirë, sepse ka lindur në Zvicër, ka kryer shkollën dhe praktikën në këtë vend, shkruan “Zürichsee-Zeitung”.

Sipas vlerësimeve, janë 38,000 përdorues të regjistruar në platformat e takimeve të tilla në Zvicër – dhe numri është në rritje. 80 për qind e të regjistruarve janë gra. Shifrat e ndërmjetësuesve online tregojnë se ky lloj shërbimi (seksual) po lulëzon, por deri tani është pakicë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit