“Eksod në Bashkinë Durrës”, punonjësja: Po firmosim tendera fiktivë, frikë e stres ardhja në punë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30.04.2024, 15:31

Puna në administratën shtetërore për disa punonjës ose siç njihen ndryshe patronazhistë, është thjesht kalim i kohës së lirë, duke marrë rrogën pa u lodhur e stresuar shumë.

Por në administratë ashtu siç ka patronazhistë, ka edhe punonjës të rregullt e të drejtë por puna iu është kthyer në stres e makth.

Një punonjëse e Bashkisë Durrës thotë se prej 3-4 vitesh ky institucion përballet me eksodin e punëtorëve pasi askush nuk do të punojë me frikë. Ajo thotë se ardhja në punë është kthyer në stres pasi eprorët detyrojnë vartësit e tyre të nënshkruajnë tendera fiktivë e me fitues të paracaktuar.

Sipas saj, kushtet teknike dhe financiare për tenderat i sjellin vetë operatorët dhe pas ndarjes së pazareve mes eprorëve, ajo që iu mbetet punëtorëve është vetëm hedhja e firmës. Punonjësja shprehet se në punë qëndrojnë me frikë e presione dhe zgjidhja e vetme që iu jepet është dorëheqja pasi nuk ia vlen burgu për pazaret e të tjerëve.

Ajo i kërkon SPAK që të hedhë sytë nga kjo bashki, kryebashkiakja Emiriana Sako dhe tre nënkryetarët, pasi puna kryhet me staf të reduktuar në 50% dhe madje edhe jashtë orarit. Sipas saj, punonjësit nuk duan të bëjnë burg për pazaret e eprorëve, prandaj ky terror e frikë duhet të marrë fund.

Denoncimi i qytetares:

Përshendetje , dua te bej nje denoncim nese anonimati me aprovohet. Un do kisha deshire te ndaja nje informacion me ju , por ju lutem me ruani anonimatin

Jam punonjese ne Bashkine Durrës , Doja tju informoja qe ardhja ne pune eshte bere e pamundur , Eproret na ngarkojne me male urdhera punesh per tendera , tenderat jan fiktive pasi specifikimet dhe kushtet teknike i sjellin vete operatoret e ekonomik . kemi frike te firmosim se te tjeret ndajne pazaret ndersa ne ndajme pergjegjesit , Ne pune qendrojme me presione , edhe jashte orarit te punes , jemi detyruar te japim doreheqjen pasi sja vlen te besh burg per nje rroge kamarieri , lutemi te merni ne konsiderat mesazhin tim pas si une jan me qindra punonjesh ne shtet .. Urdheri eshte firmose ose shko ne shtepi , Ju lutemi Spakut te kaloj nga Bashkia Durres dhe te merret me Balenat e Bashkise Durrës . Faleminderit ! Lutem ta publikoni Ta ken radhe per Spak , Kryetarja Bashkise Dhe 3 Nenkryetaret

Eshte e vertet dhe ma besoni kete qe shkruaj Prova vetme eshte qe Bashkia Durres eshte kthyer ne eksod , ka mbi 3-4 vjet qe punon me 50% staf vetem per kete arsye

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit