Parku i veturave në Dibër po modernizohet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 30.04.2024, 08:25

Viteve të fundit në qytetin e Dibrës kanë filluar të dominojnë automjete të reja. Jozyrtarisht vlerësohet se mbi 90 për qind e automjeteve në qytet janë të importuar nga perëndimi dhe mes tyre ka edhe shumë automjetet moderne.

Në stacionet për kontroll teknik që veprojnë në Dibër theksojnë se pothuajse çdo ditë paraqiten banorë të Dibrës dhe rajonit të cilët kanë ble automjetet kryesisht nga Gjermania, Zvicra, Italia dhe vende të tjera si Sllovenia dhe Kroacia. Janë automjete të cilët faktikisht janë prodhuar pas vitit 2010. Shumë rrallë mund të shihen në qytet makina të vjetra. Në rrugët e Dibrës sot kryesisht mund të vërehen automjete të kompanive të njohura për prodhimin e automjeteve siç janë – BMV, Pezho, ,Golf, Audi, Nisan, Opel etj.

Mes automjeteve që mund të shihen nëpër rrugët e Dibrës ka edhe automjete të importuara nga SHBA-ja. Ka mërgimtar dibran të cilët nga SHBA-të kanë sjell për të afërmit e tyre edhe automjete të tipit – Shebrolet, Kadillak, JEEP, Lincoln etj. Lista e veturave është e gjatë dhe janë automobil të cilët garantojnë një udhëtim komod të rehatshëm dhe të sigurt. Burimet e njëjta shtojnë se një numër i theksuar i pronarëve të automjeteve i kanë siguruar nëpërmjet tregjeve të automobilave që gjenden në vendin tonë, por ka edhe të tillë të cilët enkas udhëtojnë për në shtetet e Evropës dhe në tregjet e tyre blejnë automjete. Pas blerjes dhe importit në vend pjesa dërmuese e tyre bëjnë serviset e nevojshme në autoserviset me qëllim që të verifikohet kualiteti i automjeteve. Po ashtu ata potencojnë se mbi 30 për qind e automjeteve në fjalë janë makina të cilat kanë vlerë deri në 30 mijë euro apo edhe më shumë.

Prezenca e automjeteve moderne në rrugët e Dibrës ka ndikuar edhe në rritjen të sigurimeve te kompanitë kompetente. Automjetet e shtrenjta kërkojnë një sigurim më të madh të automjeteve meqë edhe dëmet eventuale të cilët mund të ndodhin në automjetin kushtojnë shumë. Është rritur edhe kasko sigurimi që garanton pagesë të dëmeve në tërësi. Në bisedën që patëm me dibran të cilët drejtojnë automjetet e shtrenjta u informuam se ata këto automjetet i kanë blerë jashtë vendit. Bëhet fjalë për persona të cilët kanë bizneset e tyre dhe përfitojnë bukur shumë në treg.

Dibranët e tjerë të cilët kanë siguruar automjetet nga perëndimi por që kanë automjetet të cilët kushtojnë mes 5 dhe 10 mijë eurove potencojnë se janë shumë të kënaqur nga kualiteti i automjeteve. Rrugët e Dibrës tani janë më për plotë me automjetet të reja dhe nëse kalon një automjet i vjetër i rrallë të tipit “Zastav” apo “Llada” sytë e dibranëve drejtohen te këta automjetet të vjetra.

Ata kryesisht janë banor të disa fshatrave të cilët për shkaqe të ndryshme të standardit vazhdojnë t’i drejtojnë këta automjete. Mes makinave të cilët janë moderne një numër i theksuar i bujqve ka siguruar edhe traktor të ri të cilët janë shumë më të mirë në krahasim me të vjetrit që bujqit i kishin në të kaluarën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit