Krahas pagave më të larta dhe sigurimit shëndetësor, praktikantët privatë në RMV po kërkojnë edhe zgjidhje sistematike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.04.2024, 20:18

Të martën gjatë pushimit, praktikantët privatë do të mblidhen sërish në Klinikë për t’u kujtuar se nuk tërhiqen nga kërkesat e tyre. Përveç pagave më të larta se sa aktualisht pothuajse minimale 26.000 denarë dhe sigurimit shëndetësor, kërkojnë edhe zgjidhje sistematike dhe punësim pas sistemimit. Ata u dërguan një mesazh të gjithë politikanëve, kushdo që të vijë në pushtet, të përfshijë në vendimmarrje edhe shoqatat e mjekëve të rinj në mënyrë që problemet dhe nevojat e tyre të dëgjohen drejtpërdrejt.

“Marrja e vendimeve me dyer të mbyllura, për ta marrë vesh më vonë në një gazetë zyrtare, është një politikë absolutisht e gabuar. Ata duhet të jenë vazhdimisht në kontakt me të gjitha shoqatat e mjekëve, pacientëve, formave të ndryshme të profesionistëve shëndetësorë për të marrë vendime të sakta. Duhet të ketë rritje pagash dhe shumë shpejt, sepse bëhet fjalë për ekzistencën dhe mbijetesën e këtyre njerëzve. Por duhet të ketë edhe zgjidhje sistematike. Duhet të ketë punësime të reja pas sistemimit”, tha dr. Aleksandra Georgieva, kryetare e ISHP-së dhe specialiste private.

“Këto kërkesa tona janë relativisht modeste për një mjek që ka investuar më shumë se një dekadë në arsimin e lartë. Përgjegjësia është e madhe për detyrat e punës që sipas një logjike nuk duhet të korrespondojnë me pagën minimale ligjore. Shpresoj se liderët tanë të ardhshëm do ta kenë parasysh këtë problem dhe do të gjejnë zgjidhje”, tha Sllave Tosevski, specialist privat.

Praktikantët privatë nuk i kanë kryer detyrat e punës për një javë. Ata pezulluan grevën për të ndihmuar kolegët e moshuar në funksionimin e klinikave, ku janë 400 mjekë të rinj që paguajnë vetë specializimin.

Shumica prej tyre studiojnë gjermanisht dhe suedisht në të njëjtën kohë dhe po mendojnë seriozisht të largohen nga Maqedonia.

Sipas të dhënave të Shoqatës së Mjekësisë së Maqedonisë çdo vit jashtë vendit shkojnë rreth 250 mjekë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit