Si të shpejtoni aplikimin për shtetësinë zvicerane

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 25.04.2024, 20:58

Procesi i natyralizimit në Zvicër është mjaft i ngadaltë, pasi kalon në dy nivele të qeverisjes – kantonale dhe komunale. Por, a mund të përshpejtohet në raste të caktuara?

Ju keni pritur një kohë të gjatë (më shumë se një dekadë në shumicën e rasteve) që të mund të aplikoni për nënshtetësinë zvicerane, kështu që kur ta bëni këtë, mund të jeni të etur për ta përshpejtuar procesin.

Zviceranëve (dhe kjo përfshin qeverinë) nuk u pëlqen të nxitohen, dhe kjo prirje për diskutime të ngadalta përfshin procedurat e natyralizimit. Koha e zakonshme e pritjes nga momenti kur aplikoni dhe merrni shtetësinë tuaj është zakonisht nga 12 muaj deri në dy vjet.

Zakonisht, koha e pritjes është më e shkurtër për ata që aplikojnë për natyralizim të shpejtë – për shembull, personat e martuar me një shtetas zviceran ose të huajt e lindur në Zvicër – sesa për njerëzit që kalojnë një proces “të rregullt”.

A ka ndonjë mënyrë për ta bërë procesin të shkojë më shpejt?

Ju nuk mund të kaloni vijën ose të kërkoni nga autoritetet kantonale ose komunale përgjegjëse për procedurat e natyralizimit të nxitojnë.

Në fakt, një lëvizje e tillë mund t’ë jetë “flamur i kuq” si një kandidat i padenjë për nënshtetësinë zvicerane, sepse padurimi dhe mosndjekja e kohës së duhur mund të shihet si mungesë integrimi.

Megjithatë, ka mënyra për të përshpejtuar procesin në mënyra të tjera, shkruan thelocal.

Ju mund ta bëni këtë duke ndjekur udhëzimet e aplikimit në mënyrë të përpiktë, domethënë, duke ditur se cilat dokumente duhet të dorëzoni me aplikimin tuaj dhe duke u siguruar që i keni të gjitha dokumentet e kërkuara.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse aplikoni në një kanton me një vëllim të madh aplikimesh për shtetësi, si Gjeneva, Vaud dhe Cyrihu, sepse pritja atje do të jetë shumë më e gjatë nëse autoritetet ju informojnë se një dokument i tillë mungon dhe ju ende duhet ta dërgoni atë.

Si duhet të aplikoni për të siguruar një proces sa më të qetë?

Kjo mund të duket e qartë, por shumë aplikantë mund të mos dinë se ku ta dërgojnë aplikimin e tyre.

Ai duhet t’u dorëzohet autoriteteve në kantonin tuaj të vendbanimit.

Çfarë dokumentesh duhet të dërgoni me aplikimin tuaj?

Të gjitha kantonet kërkojnë që ju të paraqisni një kopje të lejes suaj C dhe vërtetimin e aftësisë gjuhësore të marrë nga një shkollë gjuhësore e regjistruar në Zvicër.

Kërkesa të tjera mund të ndryshojnë nga kantoni në kanton, por ato gjithashtu ka të ngjarë të përfshijnë (si, për shembull, në Gjenevë):

Një ekstrakt nga regjistri i gjendjes civile zvicerane, jo më i vjetër se gjashtë muaj,

Një vërtetim nga administrata tatimore, më pak se tre muaj,

Vërtetim nga prokuroria, më pak se tre muaj,

Një certifikatë e përfundimit të suksesshëm të testit që vërteton njohuritë e historisë, gjeografisë, si dhe institucioneve zvicerane dhe kantonale.

Vetëkuptohet që nëse dërgoni aplikacionin tuaj, por mungon një nga dokumentet e nevojshme, atëherë aplikimi juaj do të pezullohet derisa të jepni atë që ju nevojitet. Kjo do të vonojë të gjithë procesin.

Pra, rrjedh se mënyra më e mirë për të ‘përshpejtuar’ të gjithë procedurën është praktikimi i cilësive ose organizimit dhe gatishmërisë zvicerane.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit