Pas vdekjes së shqiptarit, stafi i anijes u tall: Një gojë myslimane më pak për të ushqyer!

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.04.2024, 13:13

Stafi i anijes së azilkërkuesve "Bibby Stockholm" bëri shaka duke thënë se ka “një gojë myslimane më pak për të ushqyer” pasi një azilkërkues në bord vdiq.

Një ish-pastruese e kësaj anije-maune, tha se kjo ka ndodhur pak ditë pasi 27-vjeçari shqiptar, Leonard Farruku i dha fund jetës. Ndërkohë që shumë azilantë që janë larguar nga anija thanë se kushtet ishin si "në burg" dhe kjo i bënte ata të ndiheshin si "kafshë kopshti zoologjik".

Levana, e cila punoi si pastruese në maune që nga hapja e saj deri në fund të dhjetorit, ka treguar në Parlament për kushtet e maunes dhe jo vetëm. Ish-punonjësja, tha se kishte dëgjuar stafin “duke folur për Leonardin dhe duke qeshur dhe duke bërë shaka 'Oh, një gojë më pak muslimane për të ushqyer'”. Ajo tha:

“Ishte thjesht e neveritshme. Kjo ishte atmosfera e përgjithshme nga shumë punëtorë atje. Dhe unë po filloja të mendoja: pse vendosen këta njerëz që kanë këto pikëpamje dhe paragjykime në krye të kujdesit për qindra burra që kanë ardhur këtu për strehë të sigurt?”

E pyetur, nëse ajo e kishte ngritur incidentin, i cili ndodhi "brenda një jave" nga vdekja e zotit Farruku, ajo tha se nuk ndihej në gjendje ta bënte këtë.

“Ndoshta duhet të kisha folur, por pozicioni në të cilin isha në atë kohë ishte mjaft e vështirë të flisja me ta për ndonjë gjë".

Në dëshminë e saj ajo tha se iu dha një paralajmërim nga një menaxher më 12 dhjetor të vitit të kaluar pasi qëndroi me dy nga banorët e maunes në pushimin e tyre.

“Më thanë se po më jepej një paralajmërim verbal sepse nuk duhet të jem miqësore me azilkërkuesit në këtë mënyrë. Pas kësaj punova edhe një turn tjetër dhe më pas nuk më ofruan punë të mëtejshme, edhe pse stafit tjetër po i ofroheshin turne.”

Nga ana tjetër, një refugjat që u largua nga kjo maune vetëm pasi organizatat bamirëse parashtruan shqetësime për mbrojtjen, tha se kushtet i lanë ata të ndiheshin paranojakë dhe ata "u ndjenë sikur po çmendesheshin sapo mbërritën atje". Ai tha se nuk kishte asnjë privatësi askund në anije, duke shtuar:

"Në maune ndonjëherë ndjehesha thjesht si një kafshë e kopshtit zoologjik".

Një tjetër azilkërkues tha:

“Kur dilnim dhe hynim skanoheshim, si siguria e aeroportit. Shumë njerëz nuk dalin jashtë për shkak të kësaj. Ata qëndruan brenda dhe u përpoqën të bënin diçka në 'dhomat e përbashkëta'. Por nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme për njerëzit. Një ditë isha duke qëndruar në restorant dhe thashë se ushqimi nuk ishte i mirë. Stafi i sigurisë tha 'Mbaje gojën mbyllur dhe ulu'.

Zyra e Brendshme hodhi poshtë pretendimet e ish-punonjësve dhe azilkërkuesve që janë larguar kjo maune. Bibby Stockhom, ankoruar në brigjet e Portland në Dorset, është e vetmja maune akomoduese për emigrantët azilkërkues. Por organizatat joqeveritare, Care4Calais, Stand Up To Racism dhe Portland Global Friendship Group, kanë bërë thirrje për mbylljen e menjëhershme të maunes dhe mos rinovimin e kontratës së saj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit