Çfarë ndodh me lejen e qëndrimit në Zvicër nëse divorcoheni?

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.04.2024, 17:30

Nëse keni shkuar në Zvicër si një ‘bashkëshort pasardhës’, mund të pyesni veten nëse do t’ju duhet të largoheni nga vendi në rast divorci.

“Bashkëshorti pasardhës” është një term që i referohet një personi që ndjek burrin ose gruan e tyre në një vend tjetër për punë.

Në Zvicër, këta njerëz përfshihen në klauzolën e ‘bashkimit të familjes’.

Sipas këtij rregulli, këtu mund të jetojnë edhe bashkëshortët dhe fëmijët e mitur të personit që është i punësuar në Zvicër.

Nëse mbajtësi i familjes ka një leje B (më e shpeshta që u jepet të huajve të kualifikuar kur ata mbërrijnë për herë të parë), atëherë bashkëshorti i tij/saj do të ketë gjithashtu të njëjtat të drejta qëndrimi.

Çfarë ndodh me ‘bashkëshortin’ në rast divorci?

Sipas Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM), “në rast divorci, anëtarët e familjes humbin të drejtën e tyre për të qëndruar në Zvicër”.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se do t’ju duhet të largoheni nga vendi; ju mund të lejoheni të qëndroni në kushte të caktuara.

Siç ndodh zakonisht në Zvicër, qytetarët e BE/EFTA (Norvegjia, Islanda dhe Lihtenshtajni) mund të qëndrojnë.

Edhe nëse keni ardhur në rolin e një bashkëshorti pasardhës, ju mund të vazhdoni të jetoni në vend deri në tre muaj – me kusht që të keni burime të mjaftueshme financiare për ta bërë këtë dhe nuk do t’i drejtoheni ndihmës së qeverisë.

Nëse, pas kësaj periudhe kohore, gjeni punësim, mund të aplikoni për një leje në të drejtën tuaj, në vend që të jeni ende të ‘lidhur’ me statusin e qëndrimit të ish-bashkëshortit tuaj.

Po njerëzit nga jashtë BE/EFTA?

Gjërat janë më të komplikuara për ta, por jo të pamundura.

Qytetarët e vendeve të treta të divorcuar nga bashkëshortët e tyre mbajtës të familjes mund të lejohen të qëndrojnë në Zvicër nëse plotësohen këto kushte:

Kohëzgjatja e martesës

Ju keni qenë të martuar për të paktën tre vjet dhe keni jetuar në të njëjtën familje me ish-bashkëshortin tuaj (zviceran ose shtetas të huaj).

Integrimi

Jeni të integruar mirë në Zvicër, keni njohuritë e nevojshme gjuhësore dhe jeni të punësuar ose duke ndjekur arsimin.

Siguria

Ju duhet të qëndroni në Zvicër për arsye të domosdoshme personale – për shembull, do të jeni në rrezik në vendin tuaj të origjinës, ose vendi juaj i origjinës është i përfshirë në luftë ose konflikte të brendshme (siç është rasti me Ukrainën).

Megjithatë, vini re se të gjitha këto kushte vlejnë vetëm për personat me leje B. Ata që kanë një leje C mund të vazhdojnë të jetojnë në Zvicër pavarësisht nga statusi i tyre martesor.

Po sikur të jeni i martuar me një shtetas zviceran dhe jo me të huaj? Cilat janë të drejtat tuaja në rast divorci?

Nëse jeni natyralizuar gjatë martesës suaj, atëherë nuk duhet të shqetësoheni.

Por nëse keni mbetur i huaj, atëherë e drejta juaj për të qëndruar në Zvicër përcaktohet nga kombësia juaj.

Kjo do të thotë që ju do të keni më shumë liri veprimi nëse keni një pasaportë nga një shtet i BE-së/EFTA-s dhe do t’ju duhet të kaloni më shumë rrathë nëse vini nga një vend i tretë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit