Baba i dy fëmijëve dhe i respektuar nga të gjithë, ky është shqiptari që humbi jetën në punë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.04.2024, 10:27

Abdulla Bisku, është 58-vjeçari shqiptar, që më 16 prill humbi jetën në kantierin ku po punonte në via Nazario Sauro, Itali.

Ndërsa Shqipëria ishte në kaos, ai ishte një nga shqiptarët e parë që mbërriti në zonën e Mantovës, në vitin 1991, duke u larguar me një varkë të ngarkuar me njerëz dhe shpresa. Pas zbarkimit në Brindisi dhe muajt e parë në Piacenza, ai zgjodhi Asolën ku jetoi për 33 vitet e ardhshme, duke u bërë një anëtar i vlerësuar i komunitetit dhe një pikë referimi për qindra shqiptarë që jetojnë sot në qytet.

Por vdekja e tij ka tronditur të gjithë komunitetin shqiptar të Asolës pasi shkelje të ndryshme sigurie u gjetën në kantierin e ndërtimit ku ai punonte.

Në shtëpinë në via Pieve Cadelora, të cilën Bisku kishte arritur ta blinte dhe që vetëm një vit e gjysmë më parë e mbaroi rinovimin me duart e tij, tani ka vetëm vizita të miqve, të njohurve dhe familjarëve që janë pranë gruas së tij Zambake dhe fëmijëve të tyre Aldi, student universiteti dhe Adelina, punonjëse e një kompanie në atë zonë.

Pasi u largua nga Kavaja, Abdulla Bisku ishte një nga pionierët e komunitetit shqiptar të Asolës dhe zonës Alto Mantovano. Pasi u vendos dhe gjeti një punë si murator, me kalimin e kohës kishte thirrur të vëllanë, gruan që do të bëhej gruaja e tij dhe bashkatdhetarët e tjerë për t'i bashkuar, duke i ndihmuar të gjenin shtëpi, të punonin dhe të integroheshin. Historia e emigrimit të tij, të cilën Bisku u tregonte shpesh fëmijëve të tij, ishte një frymëzim:

“Ai erdhi për një të ardhme më të mirë. Ai e dinte se nuk do të kthehej më, por donte të ndihmonte familjen”.

Në Shqipëri, Biskun e shihnin si një “babagjysh” pasi çdo verë shkonte i ngarkuar me rroba dhe gjëra të dobishme për bashkëfshatarët e tij. Por ai u përshtat në mënyrë perfekte edhe në Asola, ku shumë e kujtojnë me fjalët më të mira. Ai kishte një pasion të madh edhe për Juventusin dhe nuk humbte asnjë ndeshje të tyre. Falë shumë përpjekjeve ai kishte arritur të blinte shtëpinë në Asola dhe një shtëpi tjetër në vendlindjen e tij.

Kur humbi jetën Bisku po punonte për rinovimin e një shtëpie në via Nazario Sauro 21. Ndërsa prishte një tarracë të vogël në oborrin e brendshëm, ai ra nga 3 metra lartësi duke goditur kokën. Në atë moment burri ka qenë i vetëm, nuk ka patur veshjet e duhura për punën dhe nuk ka pasur dëshmitarë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit