“Premtimet e kryebashkiakes së Kurbinit mashtrime, blen perde për bashkinë dhe s’rregullon rrugët”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.04.2024, 08:42

Investimet e pushtetit vendor për luksin dhe rehatinë e tyre s’kanë fund, por për hallet e qytetarëve, premtimet elektorale mbeten të tilla edhe pasi kalojnë vite nga zgjedhjet vendore.

Qytetarët e Laçit ndihen të braktisur nga kryebashkiakja e Kurbinit, Majlinda Cara pasi premtimet e dhëna përpara marrjes së votave, iu kanë rezultuar mashtrime.

Ata i janë drejtuar redaksisë tonë për të denoncuar gjendjen skandaloze dhe të mjerueshme të rrugës që të çon nga ish-Uzina deri te varrezat publike në Shullaz. Ata thonë se kjo rrugë është aq e shkatërruar saqë qytetarët më shumë duhet të shqetësohen për makinat që prishen nga gropat e pafundme sesa nga dhimbja që kanë për të dashurit e larguar nga jeta.

Sipas qytetarëve, për rregullimin e kësaj rruge premtim ka bërë edhe kryeministri Edi Rama para tërmetit, por edhe kryebashkiakja para zgjedhjeve.

Por në të dyja rastet këto premtime kanë mbetur vetëm fjalë pasi qytetarët thonë se në buxhetin e vitit 2024 nuk është parashikuar asnjë investim për këtë rrugë kaq të rëndësishme.

Në vend që të blejë perde dhe mobilje për bashkinë, qytetarët i kërkojnë kryebashkiakes Cara që të mbajë premtimet, së paku për të vdekurit.

Denoncimi i qytetarit:

Përshëndetje JOQ! Ju falenderoj për punën që bëni, duke pasqyruar pa filtra shqetësimet e njerëzve të zakonshëm. Për fat të keq, këto shqetësime nuk gjejnë vend në mediat tradicionale. Disave prej tyre u kam kërkuar me përulje që të pasqyrojnë një gjendje skandaloze të rrugës së varrezave publike në Laç (në Shullaz), por s’kam marrë asnjë përgjigje. Për këtë arsye po drejtohem tek ju, me besimin se do ta pasqyroni këtë shqetësim. Po ju dërgoj një video, të filmuar pak ditë më parë. Nga rruga kryesore që të çon tek ish-Uzina deri tek varrezat publike (Shullaz) është më pak se 1 km, por rruga është në gjendje të mjerueshme.

Duket dikur makina do të këputet në mes nga momenti në moment. Ndoshta, rrugët antike romake janë më të mira sesa kjo, ku, sapo mbaron një gropë, nis një tjetër. Në vend që njerëzit ta kenë mendjen tek të dashurit që kanë humbur dhe që shkojnë t’i kujtojnë, duhet të kenë mendjen për të mos dëmtuar makinën për shkak se asfalti i rrugës është zhdukur. Rruga përdoret çdo ditë nga banorët e zonës, të cilët kanë kërkuar ndërhyrjen e kryetares së bashkisë, por s’kanë asnjë përgjigje.

Para zgjedhjeve u premtua se rruga do të shtrohet. Këtë e premtoi Rama edhe në kohën që vizitonte Laçin para tërmetit, por sot e kësaj dite premtimet kanë rezultuar mashtrim. As në buxhetin e vitit 2024 nuk është parashikuar asnjë ndërhyrje në rrugën e varrezave publike në Shullaz. Në vend që të blejë perde dhe mobilje për bashkinë, Kryebashkiakja bën mirë të mbajë premtimin. Por edhe nëse nuk e bën për të gjallët, le ta bëjë për të vdekurit!

Shpresoj të mos jem zgjatur shumë dhe uroj që ta publikoni këtë video denoncim dhe ta ndiqni çështjen, duke vendosur para përgjegjësisë kryebashkiaken e Kurbinit! Ju falenderoj! https://www.bashkiakurbin.gov.al/?page_id=3230 Linku i buxhetit 2024 per bashkine Kurbin, ku listohen dhe investimet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit