Nga 1 janari 167 mijë qytetarë kanë aplikuar për pasaportë – shumëfishohen aplikimet edhe nga serbët

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.04.2024, 21:53

167 mijë qytetarë kanë aplikuar për tu pajisur me pasaportë të Kosovës, që nga fillimi i liberalizimit të vizave.

E për të marr një dokument të tillë, ata duhet të presin deri në dy muaj.

Nga MPB-ja nuk kanë treguar nëse fluksi është arsye për vonesa të tilla, por kanë treguar se aplikimet për tu pajisur me pasaportë kosovare janë shtatëfishuar në komunat e banuara me shumicë serbe.

Radha në Qendrën e regjistrimit civil në Prishtinë, për të aplikuar për dokumente është e gjatë, e pritjet janë tërë ditore aty.

Por, përveç pritjes për të kryer aplikimin, qytetarëve të Kosovës u duhet pastaj të presin deri në dy muaj që të pajisen me pasaportë.

Kjo sipas qytetarëve po u shkakton probleme, në planifikimin e udhëtimeve të tyre.

“Unë kam ardh sot me bë aplikimin edhe kemi ardhur me bashkëshortin, që ma shumë se dy ore këtu e pam që është numri kur erdhëm 53, tek tash pas dy ore ka shkuar pak në 100, ne e kemi numrin 228, dmth qysh po e shohim kemi me prit edhe dy ore minimum, me ardh radha jonë me bë aplikimin, kam një familjare që ka treguar se ka aplikuar që 2 muaj dhe ende nuk i ka dalë pasaporta,” u shpreh qytetarja, Flutura Gashi.

Gashi shton se institucionet duhet të hapin edhe qendra të tjera, për të aplikuar për pasaportë, për të shmangur tollovit që krijohen.

“Gjithqysh ish dashtë me pas shtim të stafit, por mendoj se është dashur të bëhet edhe njëfar decentralizimi i kësaj qendrës së regjistrimit, ose më mirë qendrës ku bëhet aplikimi për dokumente, se është shumë e centralizume dhe të gjithë po vijnë,” shtoi Gashi.

Fluks i qytetarëve këtë të hënë ishte edhe në Aeroportin e Prishtinës Adem Jashari. Derisa disa thanë se institucionet është dashur të shtojnë kapacitetet pas liberalizimit të vizave, disa lënë vetë qytetarët fajtor.

“Unë nuk e kam pasur këtë problem, sepse e kam siguruar me kohë por ju e dini që ne i ruajmë gjërat në momentin e fundit, ti kryejm dhe ato nuk bëhen përnjëherë,” tha qytetari Sutki Hulaj.

“Paj ka vonesa normal, se të gjithë përnjëherë nuk munden me shku…nja 45 ditë,” shtoi një tjetër qytetar, Sami Dervishi.

Nga Ministria e Punëve të Brendshme, nuk kanë kthyer përgjigje në lidhje me arsyen e vonesave për tu pajisur me pasaportë, por vetëm kanë thënë se këtë vit ka pasur fluks të madh të aplikimeve, përfshirë qytetarët e nacionalitetit serb.

“Po ka pasur kërkesa krahasuar me vitin paraprak për periudhën e njëjtë, numri i aplikimeve për pasaportave nga data 1 janar 2024 deri me sot është 167603. Edhe në komunat veriore ka një rritje të lartë të aplikimeve për pasaportë, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit paraprak, ka një rritje për shtatë herë më të madhe.”

Vonesa në marrjen e dokumenteve, ka pasur edhe një vit më parë për shkak të mungesës së materialit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit