Inflacioni po bie, por jo çmimet, ekspertët: Është ulur fuqia blerëse

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.04.2024, 16:09

Indeksi i Çmimeve të Konsumit ka pësuar rënie të madhe krahasuar me vitin e kaluar, por kjo nuk është reflektuar te çmimet në tregjet e mallrave.

Sipas të dhënave zyrtare nga Instituti i Statistikave, ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit në muajin mars 2024 ishte 2.3% dhe ky ëshë niveli më i ulët që nga korriku 2021, përpara se të niste një valë shtrenjtimesh dhe në tetor 2022 të arrinte deri në 8.3%, niveli më i lartë që nga 1998-a.

Por ky nivel i indeksit të çmimeve edhe pse është më poshtë se objektivi i Bankës së Shqipërisë, sërish nuk ka vlerë për konsumatorët pasi ata vazhdojnë të vuajnë nga çmimet e larta.

Ekspertët thonë se indeksi i çmimeve është stabilizuar për efekt të politikave monetare dhe sjelljes së normave të interesit, por në pikëpamjen sociale ato vazhdojnë të jenë të larta duke ndikuar edhe në rënien e fuqisë blerëse.

"Fenomeni i rritjes së çmimeve le të themi është stabilizuar brenda sjelljes tradicionale historike që ka pasur sjellja e inflacionit në Shqipëri, por kjo nuk prek nivelin e çmimeve. Si parametër makroekonomik mund të konsiderohet i stabilizuar për efekt të politikave monetare, sjelljes së normave të interesit ndërsa nga pikëpamja sociale ishte thënë dhe dihej që do të ishte i lartë dhe më të drejtë konsumatorët kanë shqetësimet e tyre të rënies së fuqisë blerëse, sepse rënia e fuqisë blerëse është permanente tashmë, pra gërryerja e fuqisë blerëse të pagave do të jetë permanente për shkak të nivelit të lartë të çmimeve".

Edhe pse rritja e çmimeve për momentin vijon të jetë me nivele të ulëta, ekspertët pohojnë se goditja e fuqisë blerëse do vazhdojë të jetë prezente.

"Për herë të parë edhe inflacioni i mallrave të konsumit ka rënë dhe shpejtësia me të cilën ka ndryshuar çmimi i produkteve të shportës pra perimet, zarzavatet, bulmëeti, mishi, peshku duket se edhe ata janë kthyer në sjelljen e tyre historike tradicionale. Kështu nga kjo pikëpamje pra duket që ka një lloj stabilizimi, por goditja e fuqisë blerëse do të vazhdojë që të jetë prezente".

Pensionistët mbeten shtresa që has më shumë vështirësi përballë çmimeve të larta dhe për këtë, ekspertët sugjerojnë mbështetje nga shteti.

"Politikat e reja të kompensimit të të ardhurave të njerëzve përfshirë shtresat e tjera shoqërore siç janë pensionistët dhe grupet e tjera shoqërore".

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit