Historia e Lisës me nënë biologjike shqiptare, detyrohet të deportohet nga familja suedeze që kujdeset për të

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.04.2024, 08:26

Me shtetësi shqiptare dhe emrin e vërtetë Adelisa, Lisa vetëm 9-vjeçe duhet të deportohet në një jetimore në Shqipëri sipas Migrationsverket edhe pse ajo di të flasë vetëm suedisht.

Lisa ka lindur në Suedi dhe prej pesë vitesh jeton me një familje suedeze. Por vendimi që ajo do të deportohet në një jetimore në Shqipëri është marrë, edhe pse kujdestaria e saj është në familjen Backström e cila përbëhet nga Hans dhe Paulina të ndodhur në një zonë në daljë të Lindköping.

Ajo ka qëndruar qëndruar për rreth 7 vjet në familjen Backström, ndërsa kjo familje prej 5 vitesh ka kujdestarinë e saj.

Aktualisht avokatët kanë aplikuar edhe njëherë në Migrationsverket për pengesa për zbatimin e urdhrit të dëbimit. Por ka shumë pak shanse që të pranohet kërkesa e avokatëve. Zakonisht kërkesa të tilla refuzohen sistematikisht. Kujtojmë se qeveria e djathtë e Moderatëve të Rinj (M) që mbështetet nga partia e ekstremit të djathtë Demokratët e Suedisë (SD) po ndjek një politikë të ashpër anti- emigracion.

Identiteti kulturor i Lizës dhe trauma e saj emocionale

Imagjinoni për një moment që jeni 9 vjeç. Ju që jeni lindur dhe rritur në Suedi, keni krijuar identitetin tuaj kulturor suedez. Të pëlqejnë fjalët e para që mësove ishin suedeze. Ti, si kujtimet e para të jetës, krijove në një ambient tipik suedez, me nënën dhe babanë, me macen apo qenin, me pyllin, shkollën apo lojën me fëmijet e tjerë. Ju jeni dhe ndjeheni thellësisht suedez.

Imagjino që në një ditë të zakonshme në jetën tënde si fëmijë, të vjen një letër në shtëpi, dhe ti sheh mamin dhe babin të shqetësuar duke folur me njeri-tjetrin, duke të parë me trishtim. Pastaj pyet “çfarë ndodhi? “Sepse ti tani je një fëmijë 9 vjeç dhe i kupton gjërat shumë mirë. Dhe prindërit tuaj përpiqen të shpjegojnë disa gjëra krejtësisht të pakuptueshme dhe të çmendura.

“Lisa, qeveria ka vendosur që ti duhet të kthehesh në atdheun e nënës tënde biologjike. Por ne nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë e dashur, ne do të luftojmë për ty. ”

E imagjinoni dot çfarë tronditje psikologjike; çfarë tërmeti emocional do të kalonit në një situatë të tillë?! Si mund ta braktisësh jetën si fëmijë suedez, si mund të pranosh që një copë letër e shkruar nga një autoritet që nuk e ke takuar, nuk të ka kërkuar kurrë, do të të largojë nga familja, nga nëna, babai, vëllezërit dhe motrat, nga miqtë, nga shkolla, librat dhe mësuesit?

A mund ta imagjinoni tani se kjo po i ndodh një fëmije të lindur dhe rritur në Suedi? Sepse, në fund të fundit, cili është dallimi mes një fëmije 9 vjeçar suedez dhe Lizës 9 vjeçare? A mund të gjeni ndonjë ndryshim të rëndësishëm – përveç gjakut që rrjedh në venat e Lizës?

A është identiteti kulturor i një personi rezultat i mjedisit në të cilin ajo rritet? E si ndihet Lisa, 9 vjeçe – suedeze apo shqiptare?

Trauma emocionale që po kalon Lisa e vogël është e përmasave të jashtëzakonshme. Për të është e pakuptueshme se si mund të hiqet nga familja, nga mjedisi i saj dhe të dërgohet në një vend që nuk e njeh, për t’u ndarë nga familja, nëna, babai, miqtë dhe shokët. Ajo mund të vuajë nga stresi dhe ankthi i rëndë, ndjenja e braktisjes dhe depresioni. Mirëqenia e saj është shkatërruar; besimi i saj në të zakonshmen është copëtuar, pasiguria ka përvetësuar gjithë ekzistencën e saj si fëmijë. Ajo nuk ka më kohë të luajë me miqtë e saj; të shkojë në shkollë. Ajo duhet të presë me ankth se çfarë do të thuhet për fatin dhe të ardhmen e saj në TV4 nga një menaxher i rëndësishëm në Shërbimin e Migracionit. Ose çfarë do të shkruhet në vendimin që disa të rritur të quajtur gjyqtarë do të kuptojnë për mamin Paulinën, babin Hans dhe sigurisht për të.

Për të vazhduar të ruajmë këtë tension të lartë për fatin dhe të ardhmen e një fëmije 9 vjeç, autoritetet duhet të kenë një arsye të fortë, të pakontestueshme. Në fakt, përveç joetikës dhe paligjshmërisë, pushtetarët nuk kanë arsye tjetër.

T’i përmbahesh me kokëfortësi paligjshmërisë nuk është më gabim, por faj, krim ndaj fëmijës 9 vjeçar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit