U kap me 10 kilogramë heroinë, ky është kosovari që u arrestua në operacionin e madh

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.04.2024, 20:00

Njësia e Antidrogës ka realizuar një plan taktik të koduar, i cili ka rezultuar me gjetjen dhe konfiskimin e një sasie droge, vlera totale e të cilës është rreth 250 mijë euro.

Droga e llojit “Heroinë” është gjetur në një veturë që po drejtohej nga një 65 vjeçar i cili është ndaluar për 48 orë nga Njësia Anti-drogë.

I arrestuar është Augustin Lleshdedaj. Ai është me prejardhje nga Gjakova, por jeton e punon ne Kroaci.

Në një konferencë të jashtëzakonshme për media, Drejtori i Antidrogës, Reshat Murseli ka shpalosur detaje nga ky operacion, ku u gjetën 20 paketime të drogës, 2500 euro kesh si dhe një celular.

Siç njofton Murseli, vlera totale e kësaj substance narkotike është 200-250 mijë euro.

“Sot Policia duke filluar nga orët e mëngjesit, gjegjësisht Njësia e Antidrogës, sektori qendror pas trajtimit të disa informatave nga burime të teren, mbështetur nga policia kufitare në Merdare, njësitet K9 dhe njësitet tjera ligjzbatuese që është dogana, kemi zhvilluar një plan taktik të koduar Pika 2 dhe kemi filluar në kontrolle duke selektruar disa automjete për kontrollë. Tek një automjet me targa kroate e llojit reno megana, i drejtuar nga personi i dyshuar A.L. 1959 shtetas kosovar dhe kroat, në dalje te Kosovës, hetuesit kanë arritur që në bagazh të kamufluar në gomën rezervë të gjejnë 20 paketime të substancës së dyshuar naroktike të llojit heroinë.

Ndërsa në derën e bagazhit janë gjetur para në vlerë 2500 euro dhe telefon celular. 20 paketime janë në peshë 10.6 kg subtancë e dyshuar e llojit heroinë të cilat janë konfiskuar. Ky operacion është zhvilluar në koordinim të plotë me Prokurorinë Themelore në Prishtinë. I dyshuari është arrestuar dhe është duke u intervistuar. Pritet ndalimi policor për 48 orë. Vlera e kësaj substance narkotike sillet rreth 20-25 mijë euro për kg në tregun vendor të Kosovës e që do të llogaritej si vlerë rreth 200-250 mijë si vlerë totale. Sipas hetimeve, destinacioni ka qenë për jashtë Kosovës, gjegjësisht vendet e BE-së”, tha ai në konferencë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit