Në bregdet çmimet e pronave rriten me 25%, por shitjet bien

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.04.2024, 10:47

Në bregdet çmimet maksimale të shitjes së apartamenteve kanë arritur 4,000 euro/m², ndërsa ato të vilave, 2 milionë euro.

Sipas agjentëve, shtrenjtimi i këtyre çmimeve në Vlorë dhe Durrës vjen për shkak të rritjes së kërkesës edhe nga të huajt, por në Sarandë ndodh e kundërta pasi rritja e shpejtë e çmimeve po sjell rënie të shitjeve me 50%.

Në vijën e parë të ndërtimit të resorteve në Lungomare, apartamentet po shiten me çmim 3,500 euro/m². Krahasuar me një vit më parë, çmimet e pronave të vijës së parë në Lungomare në Vlorë janë shtrenjtuar mbi 25%. Ndërkohë që për rezidentët në Radhimë dhe Orikum, çmimi brenda vitit ka shënuar rritje nga 67 deri në 88%.

Agjentët e pasurive të patundshme thonë se në vijën e parë të bregdetit në Jug nuk gjen pasuri të paluajtshme me çmim nën 3,000 euro/m².

Por rritja e çmimeve nuk vlen vetëm për jugun pasi edhe në Golem, çmimi maksimal i shitjes ka arritur 1,500 euro/m², ndërsa në Gjirin e Lalëzit, vlerat variojnë nga 2,400 deri në 3,300 euro/m² dhe krahasuar me një vit më parë çmimet janë rritur me 30%.

Ndërsa çmimi i shitjes së vilave elitare në Gjirin e Lalëzit ka arritur në vlerën e 2 milionë eurove. Në zonën e Shkëmbit të Kavajës, çmimet maksimale të shitjes kanë arritur në 1,800 euro/m² nga 1,500 euro/m² që ishin vjet (rritja 20%).

Ndryshe nga vendet e tjera, në Sarandë, kjo rritje çmimesh mbi 3,000 euro/m² ka sjellë rënie të kërkesës me 50%.

Ekspertët pohojnë se tregu rezidencial në Sarandë po përjeton flluskë nga rritja abuzive e çmimeve të apartamenteve.

“Rritja e çmimeve ka tkurrur kërkesën për apartamentet e vogla 1+1 me vlerë totale deri në 100,000 euro. Për apartamentet me vlerë totale shitjeje mbi 100,000 euro, nga të interesuarit kërkohet të ketë mundësi financimi, por bankat nuk mundësojnë financim për shtetasit jorezidentë. Për këtë arsye, kërkesa ka rënë me 50% krahasuar me vjet. E kam paralajmëruar edhe më parë. Situata ishte e pritshme. Për të parë ecurinë e kërkesës, do të presim edhe çeljen e sezonit turistik”.

Gjithashtu sipas ekspertëve rritja e çmimeve po shkaktohet nga spekulimet dhe investimet e tepruara, dhe nuk vjen nga kërkesa reale e njerëzve që dëshirojnë të jetojnë apo të përdorin pronat, pasi vetëm 25% e blerësve i shfrytëzojnë pronat për përdorim vetjak, pjesa tjetër për rishitje apo qira.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit