Dimitrievski: Do të thelloj marrëdhëniet me BE-në, NATO-n dhe partnerët e huaj

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 04.04.2024, 17:41

Me “Manifestin për Maqedoninë” Maksim Dimitrievki do të kërkojë mbështetjen dhe besimin e qytetarëve në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Ai sot para “Makedoniumit” në Krushevë ka promovuar programin presidencial të titulluar “Manifesti për Maqedoninë”.

Në të njëjtën kohë u promovua edhe slogani i fushatës së tij “Maksimumi për Maqedoninë”.

“Nuk është rastësi që fillimi i fushatës sime për President të Maqedonisë fillon në Krushevë, e cila si qytet ka një rëndësi të jashtëzakonshme historike për ne si komb dhe shtet. Lëvizja ZNAM – Për Maqedoninë tonë u formua dhe qëndron pikërisht në themelet e Republikës së Krushevit dhe KAÇKM-së. Prandaj programin me të cilin do ta bëj Manifestin për Maqedoninë e quajtëm vazhdimësi të Manifestit të Krushevës”, tha Dimitrievski.

“Vetëm me përpjekje maksimale, punë të palodhur dhe arritje të qëllimeve, nga të gjithë ne së bashku dhe secili veç e veç, me mendje dhe arsye, Maqedonia mund të bëhet vendi që duam. Me shembullin personal do të motivoj, inkurajoj dhe kontribuoj që çdo qytetar të japë maksimumin e tij. Maqedonia është në udhëkryq. Maqedonia është para një vendimi kyç, Maqedonia duhet të jetë vend i qytetarëve të lumtur dhe të kënaqur, Maqedonia duhet të ndërtojë një rrugë drejt së ardhmes. E di rrugën e drejtë, prandaj u bëj thirrje qytetarëve të Ilindenit dhe KAÇKM-së që të përfshihen në Kryengritjen Zgjedhore. Dëshiroj t’ju prezantoj një pjesë të programit tim për zgjedhjet presidenciale. Ai bazohet në pesë parime strategjike dhe pesë prioritete në 200 ditët e para të marrjes së detyrës presidenciale”.

“Do të thelloj marrëdhëniet me BE-në, NATO-n dhe partnerët e huaj, bazuar në një orientim të qartë gjeo-politik. Unë do të angazhohem plotësisht në dialog me vendet anëtare të BE-së për të hequr bllokimet në procesin e integrimit evropian, duke ndërtuar besimin e bazuar në reforma të besueshme, reale dhe të dukshme në vend. Do të zhvilloj marrëdhëniet me të gjitha shtetet fqinje dhe me shtetet e rajonit, bazuar në zbatimin e marrëveshjeve të bazuara në reciprocitet me vullnet të mirë nga të gjitha anët. Do të paraqes nisma për performancën e përbashkët të vendeve të rajonit për anëtarësim në BE dhe akses në fondet evropiane. Do të punoj në intensifikimin dhe forcimin e rolit të Maqedonisë në skenën globale, e cila po ndryshon me shpejtësi”, tha Dimitrievski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit