480 vjedhje dhe 1.4 milionë € fitim, 69 shqiptarë të arrestuar dhe shpallur në kërkim

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04.04.2024, 14:40

Policia e Athinës ka zbërthyer 6 banda kriminale cilat kryenin vjedhje nga turistët dhe qytetarët në zonat e transportit masiv dhe turistik si dhe nga automjetet, ndërsa trafikonin lëndë narkotike dhe qarkullonin para të falsifikuara në zonën më të gjerë të qendrës së Athinës.

Pjesë e këtyre bandave janë 237 anëtarë, 187 janë identifikuar, ndërsa 50 të tjerë janë arrestuar. Mes 69 shqiptarëve të identifikuar si anëtarë të këtyre bandave, ka edhe të mitur, gra, të rinj e burra të arrestuar, shpallur në kërkim por edhe në burg.

Nga hetimet e kryera nga policia greke ka rezultuar se anëtarët e këtyre bandave janë përfshirë në 480 vjedhje nga turistët dhe qytetarët, brenda transportit publik dhe në vende me interes turistik dhe 120 vjedhje nga brenda makinave, trafikimin e më shumë se 16.5 kg kanabis, 1.5 kg kokainë dhe droga të tjera dhe qarkullimin e më shumë se 1500 kartëmonedhave të falsifikuara.

Gjatë hetimeve është zbuluar se pjesë e këtyre grupeve është dhe autori i plagosjes së tre të rinjve nga Kreta në 16 dhjetor në Gazi të Athinës, ndërkohë që është zbuluar edhe vrasja e një afgani e ndodhur në Athinë në 8 mars.

Në kuadër të operacionit për zbërthimin e bandave janë kryer mbi -120- kontrolle në dyqane, banesa dhe biznese ku ndër të tjera janë gjetur dhe konfiskuar: 73.725- euro, 697. dollarë, një çek me vlerë -14.000- euro, 16.203– gram kanabis, 159,35– gram kokainë, 18,17– gram heroinë, 0,4– gram metamfetaminë kristal, 3– armë dhe 3 armë gjahu, 198– fishekë të kalibrave të ndryshëm, 14– thika dhe doreza hekuri dhe 3 antiplumba.

GRUPI I VJEDHJEVE

 1. Oklend Berberi, 35 vjec nga Delvina, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)
 2. Enerida Konstandini, 35 vjec (arrestuar)
 3. Tatiana Dishnica, 69 vjec (arrestuar)
 4. Klodjan Zeneli, 39 vjec nga Saranda, i njohur si “Klodi Xhepos”, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)
 5. Renato Osmeni 46 vjec, me precedentë për vjedhje në Greqi (kërkim)
 6. Artur Dinaj, 45 vjec nga Fieri, me precedentë për vjedhje në Greqi dhe për vepra të ndryshme në Shqipëri (kërkim)
 7. Andi Çuko, 47 vjec nga Fieri, me precedentë për vjedhje në Greqi (arrestuar)
 8. Alban Fili, 37 vjec nga Fieri (arrestuar)
 9. Florian Vejzati, 42 vjec nga Delvina (kërkim)
 10. Andrea Kodra, 60 vjec nga Berati (kërkim)
 11. Kastriot Kelleci (kërkim)
 12. Nori Bino, 51 vjec nga Vlora, me precedentë për vjedhje në Greqi (kërkim)
 13. Arjan Naska alias Ilir Sulaj, 56 ose 51 vjec (kërkim)
 14. Edison Vata, 43 vjec nga Tirana (arrestuar)
 15. Shefikat Vejzati, 39 vjec nga Delvina (kërkim)
 16. Ervis Rakipi, 36 vjec nga Saranda (kërkim)
 17. Edvin Lula, 37 vjec nga Delvina (kërkim)
 18. Liko Metaj, 54 vjec nga Levan, Fier, me precedentë për vjedhje në Greqi (arrestuar)
 19. Aldo Bramellari , 34 vjec nga Tirana i njohur si “Martin”, me precedentë për vjedhje në Greqi e Shqipëri (kërkim)
 20. Andrea Profka, 52 vjec nga Vlora, me precedentë për vjedhje në Greqi (arrestuar)
 21. Elton Malasi, 40 vjec nga Tepelena, me precedentë për vjedhje në Greqi (kërkim)
 22. Ilirian Panahori, 35 vjec nga Kurjani i Roskovecit, me precedentë në Greqi për grabitje me armë dhe në Shqipëri për vepra të tjera (ekstraduar në Shqipëri)
 23. Artur Bashimi, 46 vjec nga Gjirokastra, me precedentë në Greqi për vjedhje (arrestuar)
 24. Xhavit Vlesha, 30 vjec nga Peshkopia (kërkim)
 25. Anton Nika, 44 vjec nga Balldreni i Lezhës, me precedentë në Greqi (ndodhet në burg)
 26. Romina Çami, 43 vjec nga Tirana, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)
 27. Lenica Nesturaj, 64 vjec nga Saranda (arrestuar)
 28. Romario Gjoka, 26 vjec nga Saranda (kërkim)
 29. Denis Kasemi, 41 vjec nga Durrësi (kërkim)
 30. Vasilika Jorgo, 31 vjec nga Durrësi (kërkim)
 31. Aldo Progonati, 55 vjec nga Fieri, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)
 32. Besnik Arifaj alias Niko Gilli alias Fredi Kasemi, 47 ose 48 ose 44 vjec (ndodhet në burg)
 33. Armando Cela, 40 vjec, me precedentë në Greqi për vjedhje (kërkim)

GRUPI I MARRJES SË SENDEVE TË VJEDHURA

 1. Kledis Koçillari, 25 vjec nga Çërrava e Pogradecit (arrestuar)
 2. Kristjanis Stefa, 34 vjec nga Elbasani (arrestuar)
 3. Nardi Idrizi alias Fatbardh Idrizi, 38 vjec nga Vlora, i dënuar më parë në Shqipëri nga Gjykata e Krimeve të Rënda për disa vepra të rënda penale dhe i kërkuar në Greqi për plagosjen me armë të 3 personave në dhjetor 2023
 4. Gëzim Rapaj, 31 vjec (arrestuar)
 5. Klevis Bedushi, 30 vjec nga Vreshtas, Maliq (arrestuar)
 6. Juljan Brahimi, 36 vjec nga Cërriku (kërkim)
 7. Rudina Nazëraj, 40 vjec nga Patosi (arrestuar)
 8. Erjon Bërzeshta, 41 vjec nga Kuçova (arrestuar)

GRUPI I DROGËS

 1. Angjelo Pupo, 21 vjec nga Tepelena (kërkim)
 2. Stelio Zaka, 24 vjec nga Libofsha, Fier (arrestuar)
 3. Ilir Pupo, 54 vjec nga Tepelena (arrestuar)
 4. Meleq Agalliu, 21 vjec nga Portez, Fier (kërkim)
 5. Jerasimo Lufi, 24 vjec (kërkim)
 6. Jovan Zaka, 58 vjec nga Libofsha, Fier (kërkim)
 7. Arnest Zoto, 29 vjec nga Vlora (kërkim)
 8. Jonaldo Tafa, 18 vjec (kërkim)
 9. A. J., 17 vjec (kërkim)
 10. Gerard Musa, 33 vjec nga Tirana (kërkim)
 11. Donaldo Stefanaj, 27 vjec nga Vlora (kërkim)
 12. Entrit Tusuni, 22 vjec nga Libohova (kërkim)
 13. Mariglan Kukaj, 29 vjec nga Qerret, Pukë (kërkim)
 14. Franko Kosuri, 24 vjec (kërkim)
 15. Kristian Isufaj, 21 vjec (kërkim)
 16. Lorenc Hitaj, 20 vjec nga Kota, Selenicë (kërkim)
 17. Dhimitris Ruku, 18 vjec (arrestuar)
 18. Akil Topi, 36 vjec nga Elbasani (kërkim)
 19. Anxhelo Cenkaj, 18 vjec (arrestuar)
 20. M. L., 17 vjec (arrestuar)
 21. Ersant Topi, 31 vjec nga Elbasani (kërkim)
 22. Afërdita Pupo, 54 vjec nga Tepelena (arrestuar)

GRUPI I PARAVE FALSE

 1. Leonardo Sulaj, 20 vjec (kërkim)
 2. Nandito Cela, 25 vjec nga Qukës, Prrenjas (arrestuar)
 3. Klodian Stavri, 23 vjec nga Ura Vajgurore, Dimal (arrestuar)
 4. Elvis Selmanaj, 27 vjec nga Tirana (arrestuar)
 5. Luljeta Torba, 57 vjec nga Tirana (kërkim)
 6. Lulzim Tema, 40 vjec nga Thumana, Krujë (arrestuar)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qamuran Hirda
  Qamuran Hirda, shqiptari i Maqedonisë, i cili ka marrë iniciativën që të shkojë në Mekë me biçikletë. Ai do të udhëtojë 4 mijë kilometra me biçikletë dhe i gjithë udhëtimi do zgjasë 2 muaj. Qamurani ka më shumë se 20 ditë që ka nisur këtë udhëtim.
  Qenushi pastërtor
  Qenushi pastërtor në Sarandë, i cili futet në det dhe nxjerr prej aty shishet plastike. Ai u ka dhënë një leksion të mirë gjithë qytetarëve që nuk sillen si të tillë por hedhin mbeturinat në det apo në mjedise të tjera publike.
  16-vjeçarja nga Dibra
  16-vjeçarja nga Dibra, e cila gjithashtu u ka dhënë një leksion të rinjve që të duan punën duke treguar momente nga puna e saj si ‘marangoze’. Ajo shihet teksa është duke punuar në një punishte me rroba pune. 16-vjeçarja është heroinë e vetes së saj, por edhe e atyre që vlersojnë punën dhe përkushtimin ndaj diçkaje që të sjell të mira.
  Qytetarët në Dërmenas
  Qytetarët në Dërmenas të Fierit, të cilët pas një aksidenti vrapuan dhe i dhanë ndihmën e parë një çifti bashkëshortësh. Ata arritën që në kohë të nxirrnin nga makina e përmbysur çiftin që kishin marrë plagë të mëdha. Ndërhyrja e tyre ishte e rëndësishme për jetën e të plagosurve.
  “Kampioni i vogël”
  “Kampioni i vogël” në Kukës, djali i mitur, që nga shishja e tij e ujit i jepte edhe një qënushi në rrugë. I vogli nuk kishte një tas për tia hedhur ujin dhe ia hidhte këlyshit në trotuar, i cili i etur vazhdonte të pinte. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Hajduti i pasagjerëve
  Hajduti i pasagjerëve në urban, i cili u filmua teksa arratisej nga dritarja, pasi një pasagjer e pikasi që po vidhte. Hajduti ia doli që të largohej nga dritarja, por u kap më pas nga policia. Nuk është hera e parë që ai kryen vjedhje në urbanet e Tiranës.
  Klevisa Ymeri
  Klevisa Ymeri, shqiptarja, e cila aksidentoi për vdekje motër e vëlla në Kroaci. Ajo ishte duke qarkulluar me mjetin e saj luksoz, me një shpejtësi shumë të lartë, mbi 170 km në orë dhe pasi kreu një parakalim të gabuar, përplasi makinën ku po udhëtonin motër e vëlla. Aktualisht ajo është nën arrest në Kroaci.
  Edmond Lajqi
  Edmond Lajqi, është shqiptari i Kosovës, i cili ekzekutoi me armë gruan e tij. Ai kreu vrasjen brenda banesës ku jetonte me bashkëshorten dhe më pas u dorëzua në polici. Bashkëshortja e tij ishte dhunuar shumë herë nga Edmondi, i cili më 16 prill i mori jetën.
  Edin Nevzati
  Edin Nevzati, administrator i grupit Albking në telegram, ku publikoheshin foto dhe video intime të vajzave shqiptare. Grupi që ai administronte ishte kthyer në një vend ku shpërndaheshin materiale pornografike dhe shumë vajza binin pre e shantazheve.
  Valmir “Bosi”
  Valmir “Bosi”, është i riu nga Kosova, i cili u arrestua pak ditë më parë, pasi në një sfidë në Tik-Tok abuzoi me një të mitur. Ai e zhveshi të miturin dhe më pas tentonte ti puthte organin gjenital me forcë.
  Vajza gangstere
  Vajza gangstere me Porche, e cila duke rrezikuar jetën e saj dhe të tjerëve ndaloi në mes të autostradës makinën dhe filloi të konfliktohej me një shofer tjeter. Madje ajo nuk ngurroi t’i nxirrte edhe gishtin e mesit atij. Fatmirësisht nga kjo manovër e vajzës nuk pati të lënduar, por sjellja e saj mori shumë komente negative.
  Jetmir Daci
  Jetmir Daci, shoferi i dehur, i cili përplasi me makinë familjen nga Prrenjasi. Fatkeqësisht nga ky aksident humbi jetën një 23-vjeçare, në lule të rinisë. Shoferi rezultoi se ishte në gjendje të dehur. Ai u arrestua nga policia dhe është në burg.
  Mauricio Sheldija
  Mauricio Sheldija, inspektor i AMP-së në Shkodër, i cili duket se ka abuzuar shumë me detyrën, por jo vetëm. Polici Sheldija ka shfrytëzuar punën dhe njohjet e tij në polici për të dhunuar të moshuarin në lidhje me një pronë të cilën i moshuari në fakt e ka fituar me gjyq. Gjithashtu, ai detyron punonjësit e policisë që të marrin sa më shumë rryshfet nga shoferët në qytetin e Shkodrës.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit