Komandanti i KFOR-it takon kontingjentin turk që patrullon përgjatë kufirit me Serbin

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.04.2024, 10:36

Komandanti i KFOR-it gjeneralmajor Ozkan Ulutas, u takua dje me personelin e KFOR-it të kontingjentit turk të caktuar në Batalionin Rezervë Operacional, përgjatë vijës kufitare me Serbinë.

Në njoftimin e KFOR-t thuhet se “Komandanti i misionit FOR të udhëhequr nga NATO, gjeneralmajor Özkan Ulutaş, u takua sot me personelin e KFOR-it të kontingjentit turk të caktuar në Batalionin Rezervë Operacional, përgjatë vijës kufitare administrative”.

“Njësitë e Batalionit Rezervë Operacional kryejnë patrulla të rregullta të montuara dhe të çmontuara në zonë për të garantuar lirinë e lëvizjes dhe një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet lokale”, thuhet në njoftimin e KFOR-it, të postuar në ‘Facebook’.

KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij, bazuar në Rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999, për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme.

KFOR është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit