Vuçiq zemërohet me grekët për “tradhtinë” që pretendon se ia bënë për Kosovën: Turp, turp, disa nuk kanë kurriz

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 01.04.2024, 11:55

Dora Bakojani, raportuese e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, ka arritur të zemërojë brenda pak ditësh presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe ministrin e Jashtëm Ivica Daçiq.

Presidenti i Serbisë gjatë fjalimit tw tij, i tha Bakojanës se duhet t’i vijë turp, duke thënë se për tre ditë ka ndryshuar mendimin e saj për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, shkruan Danas.

“Mjerim dhe turp. Dhe pastaj ajo kujtoi se as shpronësimi, as asgjë, manastiri i Deçanit, as fakti që serbëve u mohohet e drejta për të përdorur gjuhën serbe, se ata janë të ekspozuar në disproporcion brutal, forca është e rëndësishme për Asociacionin. Disa njerëz kanë shtyllë në arenën ndërkombëtare, e disa nuk kanë asgjë”, tha Vuçiq.

Pak ditë më parë, për të njëjtën çështje, Bakoani zemëroi edhe shefin e diplomacisë serbe.

“Dora Bakojani nuk është kushdo, ajo është nga familja Mitsotakis, ajo është motra e kryeministrit”, i tha Bakojanit ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq.

Daçiq konsideron se është “gabim” që propozimi i komisionit politik të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës për pranimin e Kosovës në anëtarësim të atij organi është dorëzuar nga relatorja kryesore greke Dora Bakoyani, “sepse Serbia ishte shumë i drejtë me Greqinë”.

Në mbledhjen e fundit shtetërore të komitetit në Paris është miratuar raporti i Bakoyanit.

Më tej është shqyrtimi i kërkesës së Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës në seancën plenare të Këshillit të Evropës dhe seanca pritet më 18 prill. Vendimi përfundimtar do të merret nga Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës.

Edhe pse Serbia kërcënon të largohet nga kjo organizatë nëse Kosova bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Bakojani ka thënë se “mbrojtja e pakicave serbe dhe të tjera do të jetë më e mirë nëse Kosova bëhet anëtare e Këshillit të Evropës”.

Bakoani ka mbajtur më parë postin e ministrit të Jashtëm të Greqisë, ndërsa më herët edhe kryebashkiake i Athinës. Si në pozicionin e parë ashtu edhe në atë të dytë, ajo ishte gruaja e parë që mbajti ato poste në Greqi.

Gazetari dhe politikani Pavlos Bakoyani, me të cilin kishte dy fëmijë, u vra në vitin 1989 në një atentat nga grupi terrorist dhe komunist “17 Nëntori”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit