Vdiq profesoresha Fakultetit të Edukatës Fizike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 31.03.2024, 20:20

Ka vdekur të dielën profesoresha e Fakultetit të Edukatës Fizike, Shqipe Bajçinca – Brestovci. Ajo ishte e angazhuar në pozita të shumta në sport, ndërsa ka vuajtur nga një sëmundje e rëndë për shumë vjet.

Ndër të tjera, profesoresha Bajçinca – Brestovci ishte anëtare e Bordit Ekzekutiv të Komitetit Olimpik të Kosovës.

Ka mbajtur pozita shumë të rëndësishme në Federatën e Hendbollit të Kosovës. Së fundi ishte kryetare e Shoqatës së Gjyqtarëve të Hendbollit dhe anëtare e Bordit të FHK-së. Ishte edhe delegate e Federatës Evropiane të Hendbollit, ish komesare e garave të FHK-së.

Në mënyrë aktive ishte marrë me karate, atletikë e hendboll. Në Fakultetin e Kulturës Fizike të Universitetit të Prishtinës ka ligjëruar për dy dekada e gjysmë.

Familjen e së ndjerës e kanë ngushëlluar Komiteti Olimpik i Kosovës, Federata e Hendbollit e Kosovës dhe institucione të tjera.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit