I arrestuar për vrasjen e marokenit, shqiptari refuzon testin e ADN-së

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 31.03.2024, 09:40

Kur më 6 janar, shqiptari Florian Rama u arrestua në Mbretërinë e Bashkuar si autori i dyshuar i vrasjes së marokenit Soufian Mraha në qershor 2019 në Salceda de Caselas, raporti i Gardës Civile përfshinte provat që tregonin se ky ishte autor i dyshuar i vrasjes.

Tre dëshmitarë e kishin identifikuar 31-vjeçarin në skicat e fotografive të policisë dhe individëve me precedentë penalë që hetuesit u treguan atyre.

Gjithashtu kamerat e sigurisë në rrugë kishin filmuar një person që largohej nga vendi ngjarjes drejt një rruge që “jetonte edhe një shok” i Ramës.

Pavarësisht këtyre Gjykata spanjolle ka kërkuar edhe ADN e shqiptarit për të përforcuar provat lidhur me autorësinë. Por i riu ka refuzuar këtë kërkesë duke detyruar gjykatën të kërkojë marrjen forcërisht të saj.

ADN-ja do të krahasohet me profilin gjenetik mashkullor të gjetur në një gjurmë gjaku në vendngjarje.

Shqiptari pas arrestimit në Mbretërinë e Bashkuar u ekstradua në Spanjë pasi aty do gjykohet për ngjarjen e rëndë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit