Nxirret trupi i pajetë i një turisteje kroate nga Maja e Jezercës, ka edhe të bllokuar tjerë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 30.03.2024, 17:15

Trupi i pajetë i një turiste kroate është nxjerrë nga Maja e Jezercës sot, pasi ajo rrëshqiti nga lartësia.

Trupin e 43-vjeçares e nxorën pas disa orësh dhe nisën ta transportojnë drejt morgut me helikopter.

Ndërkohë, të bllokuar janë ende turistë të tjerë. Nuk dihet se saktësisht sa persona janë aksidentuar.

Ekipet e kërkim-shpëtimit mbështetur nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes vijojnë punë për shpëtimin e tyre.

Grupi i alipinistëve kroat ishin ngjitur nga Mali i Zi për të mbërritur në vendin e quajtur “Maja e Jezercës”, por rrugës njëra nga anëtaret e grupit ra nga një terren i thepisur malor dhe me borë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit