Sonte pasmesnatës ndërrohet ora- Ja si do të lëvizin akrepat

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 30.03.2024, 11:10

Nesër është e diela e fundit e muajit mars.

Me ardhjen e kësaj dite do të behët edhe ndryshimi i orës.

Sonte në mesnatë akrepat e orës do të lëvizin për 60 minuta para.

Ndryshimi do të bëhet në ora 03:00.

Kjo zhvendosje bëhet për të shfrytëzuar më shumë dritën e diellit. Si pasojë, nata do të jetë më e shkurtër dhe dita më e gjatë.

Ora verore do të zgjasë deri të dielën e fundit të muajit tetor 2024, kur akrepat do të kthehen në orën dimërore.

Vendimi për ndryshimin e orës u mor në vitin 1981 me synim minimizimin e konsumimit të energjisë elektrike dhe shfrytëzimin e energjisë diellore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit