Vrau gruan rumune me çekiç, dënohet me 24 vite burg shqiptari në Itali

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.03.2024, 13:24

Avni Mecja, shqiptari që vrau me çekiç partneren e tij rumune Alexandra Elena Mocanu, më 22 tetor 2022, është dënuar në Bolzano me 24 vjet burg.

Prokurorja Federica Iovene kishte kërkuar dënim të përjetshëm, duke mos parë vend për të dhënë rrethana të përgjithshme lehtësuese. Por avokati mbrojtës i shqiptari kishte kërkuar lehtësim mase për shkak të rrëfimit, bashkëpunimit me hetuesit dhe dëmshpërblimit të dhënë për djalin e viktimës.

Gjyqtarët i konsideruan faktorët rëndues (bashkëjetesa dhe dënimi i mëparshëm për përndjekje) të barasvlershme me faktorët lehtësues (rrëfimi dhe bashkëpunimi me hetuesit) dhe urdhëruan dëmshpërblimin prej 320 mijë eurosh në favor të djalit të viktimës dhe bashkëshortit nga i cili ajo ishte e ndarë.

Për avokatin mbrojtës Massimo Dal Ben është një dënim i “balancuar”.

Fakti që faktorët lehtësues janë konsideruar ekuivalent dhe jo të përhapur në krahasim me faktorët rëndues, do të jetë një nga arsyet e mundshme për ankim. Por fillimisht presim arsyet, që priten pas 90 ditësh.

Dy vjet para vrasjes, Meçja ishte denoncuar për keqtrajtim nga viktima. Pas disa kohësh pati një afrim mes të dyve deri në ngjarjen tragjike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit