Anakonda më e madhe në botë vritet një muaj pasi u zbulua

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.03.2024, 11:45

Anakonda më e madhe në botë është gjetur e ngordhur në pyllin brazilian të Amazonës vetëm disa javë pasi u zbulua.

Një ekip shkencëtarësh zbuluan specien e padokumentuar më parë të anakondës gjigante në Amazonë, gjatë xhirimeve për serialin Disney+ të National Geographic, Pole to Pole, me Will Smith.

Zvarraniku i madh, i quajtur Ana Julia, u gjet në lumin Formoso në zonën rurale të Bonito në shtetin Mato Grosso do Sul të Brazilit jugor pesë javë më parë. Anakonda e gjelbër veriore 8 metër e gjatë peshonte rreth 200 kg dhe kishte një kokë të njëjtë me atë të njeriut.

Ka pasur raporte që pretendojnë se anakonda mund të jetë qëlluar, por një studiues holandez që ndihmoi në zbulimin e Ana Julia tha se shkaku i vdekjes ishte ende duke u hetuar. Profesori Freek Vonk e ndau lajmin në Instagram, duke thënë:

"Me dhimbje të madhe në zemrën time dua t'ju bëj të ditur se anakonda e madhe e madhe jeshile me të cilën notova u gjet e ngordhur në lumë këtë fundjavë. Një zvarranik i fortë, një e mbijetuar, që ka notuar rreth Bonitos për dekada. Me sa dimë, ajo ishte super e shëndoshë dhe ende në kulmin e jetës së saj dhe në vitet e ardhshme mund të kujdesej për shumë pasardhës. Meqenëse nuk ka aq shumë nga kjo specie gjarpërinjsh gjigantë që notojnë përreth, goditja ndaj biodiversitetit (dhe kësaj specie të veçantë në veçanti) është gjithashtu e madhe".

The anaconda weighed more than 30 stone (Jam Press)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit