Ndërpriten kërkimet, 6 punëtorë të vdekur pas përplasjes së anijes me urën

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.03.2024, 10:03

Rojet Bregdetare kanë përfunduar kërkimet për gjashtë punëtorët e ndërtimit që përfunduan në ujë pasi ura në Baltimore u shemb kur një anije masive mallrash u përplas kur po kalonte në lumin Patapsco.

"Në këtë pikë, ne nuk besojmë se do të gjejmë ndonjë nga këta individë ende gjallë," tha admirali Shannon Gilreath në një konferencë shtypi duke përmendur temperaturat e ftohta të ujit kohën e kërkimeve.

Me skuadrat e zhytjes që po përballeshin me mot të ftohtë në ujërat e errëta dhe me rrënoja, operacionet aktive të kërkim-shpëtimit u pezulluan rreth 18 orë pas aksidentit. Koloneli i Policisë së Shtetit Roland Butler tha se autoritetet shpresonin të kthenin zhytësit në ujë pas lindjes së diellit të mërkurën në një përpjekje për të rikuperuar mbetjet e punëtorëve.

Anija e kontejnerëve me flamurin e Singaporit e quajtur Dali, duke u nisur nga porti i Baltimores me destinacion Sri Lanka, u përplas në një shtyllë mbështetëse të urës Francis Scott Key mbi grykën e lumit Patapsco rreth orës 1:30 të mëngjesit.

Ekipet e shpëtimit nxorrën dy të mbijetuar, njëri prej të cilëve u shtrua në spital. Ata dhe gjashtë të zhdukurit ishin pjesë e një ekipi pune që mbushte gropat në sipërfaqen e rrugës së urës, thanë zyrtarët më herët.

Anija raportoi një ndërprerje të energjisë para përplasjes, gjë që u mundësoi zyrtarëve të ndalonin trafikun në urë përpara shembjes. Hetuesit po marrin në konsideratë çdo lloj piste hetimi, duke përfshirë atë që tregojnë regjistruesit e anijes dhe nëse ajo hodhi spirancën, ata do të shqyrtojnë rezultatet e inspektimeve të kaluara. Do të ketë gjithashtu një shqyrtim të hollësishëm të ndërtimit dhe mirëmbajtjes së urës. Inxhinierët ngritën shqetësime të martën nëse shtyllat ose kalatat e strukturës, njëra prej të cilave u godit nga anija, ishin të pajisura me pajisje bllokuese të njohura si parafango.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit