Rusia shton ‘lëvizjen LGBT’ në listën e organizatave ekstremiste dhe terroriste

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.03.2024, 09:29

Rusia ka shtuar “lëvizjen LGBT” në listën e organizatave ekstremiste dhe terroriste.

Kjo masë e fundit është në përputhje me një vendim të Gjykatës së Lartë të Rusisë nëntorin e kaluar, ku aktivistët LGBT u caktuan si ekstremistë, një lëvizje që përfaqësuesit e homoseksualëve dhe transgjinorëve thanë se do të çonte në arrestime dhe ndjekje penale.

Lista e ekstremistëve mbahet nga një agjenci e quajtur Rosfinmonitoring që ka kompetencat për të ngrirë llogaritë bankare të më shumë se 14,000 njerëzve dhe subjekteve të përcaktuara si ekstremistë dhe terroristë. Kjo listë varion me emra si Al Kaeda, gjigandi amerikan i teknologjisë Meta dhe deri te bashkëpunëtorët e liderit të ndjerë të opozitës ruse Alexei Navalny.

Si pjesë e një ndryshimi nën presidentin Vladimir Putin drejt asaj që ai i portretizon si vlera familjare që janë në kontrast me qëndrimet dekadente perëndimore, Rusia ka forcuar kufizimet gjatë dekadës së fundit në shprehjet e orientimit seksual dhe identitetit gjinor. Ndër hapat e tjerë, ajo ka miratuar akte ligjore që nxjerrin jashtë ligjit promovimin e marrëdhënieve seksuale "jotradicionale" dhe ndalon ndryshimet ligjore ose mjekësore të gjinisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit