Veprim i qëllimshëm?! Anija me 10 mijë kontenierë shembi urën në SHBA

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 26.03.2024, 14:47

10 mijë kontenierë ndodheshin në anijen që shembi urën Francis Scott Key në Baltimore në SHBA. Kompania që kishte marë me qira këtë anije ishte daneze dhe është një nga kompanitë më të mëdha në botë të transportit të kontenierëve, duke lëvizur çdo gjë, nga veshjet dhe pjesët e makinave deri te pajisjet elektronike dhe makineritë e rënda.

Fillimisht pati dyshime se ky akt ishte terrorist, por vetëm pak minuta më parë, FBI në një deklaratë zyrtare tha se nuk kishin asnjë informacion specifik që kjo ngjarje të ketë lidhje me terrorizmin, apo një sulm i organizuar.

Shërbimet e kërkim-shpëtimit thonë se kanë arritur të shpëtojnë dy persona, ndërsa 7 të tjerë raportohen të zhdukur.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit