Angellovska-Bezhoska: Rritja e pjesëmarrjes së grave në fuqinë punëtore mund të kontribuojë në rritje më të lartë ekonomike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.03.2024, 11:07

Sipas guvernatores së Bankës Popullore, Anita Angellovska-Bezhoska, rritja e pjesëmarrjes së grave në fuqinë punëtore ka potencialin për të sjellë një rritje më të lartë ekonomike, duke kompensuar kostoja të shkaktuara nga pandemia. Analizat e FMN-ës tregojnë se në ekonomitë me zhvillim të shpejtë, rritja e pjesëmarrjes së grave mund të çojë në një rritje prej rreth 8% të Produktit të Brendshëm Bruto gjatë pesë viteve të ardhshme, nëse shkalla e pjesëmarrjes së grave në fuqinë punëtore rritet për 5.9 pika për qind.

Angellovska-Bezhoska thekson se hendeku midis pjesëmarrjes së burrave dhe grave në fuqinë punëtore është ende i ndjeshëm, duke përfshirë situatën në nivel global dhe në nivel lokal. Në një konferencë të quajtur “Gratë e suksesshme për një rajon i suksesshëm”, organizuar nga Women on Board Adria (WOBA), ajo bëri thirrje për reformat që do të adresojnë këtë hendek.

Për të përmirësuar këtë situatë, ajo vuri në dukje nevojën për politika të reja që do të adresojnë sfidat ligjore, kulturore dhe sociale që pengojnë pjesëmarrjen e grave në fuqinë punëtore. Ajo gjithashtu theksoi rëndësinë e ndërmarrjeve të drejtura nga gra, veçanërisht ato të vogla dhe të mesme, duke sugjeruar se këto ndërmarrje kanë potencialin për të kontribuar në rritjen ekonomike dhe të punësimit.

Në panelin e diskutimit, përveç guvernatores, morën pjesë zyrtarë të lartë qeveritarë dhe përfaqësues të sektorit privat, duke shkëmbyer ide dhe përvoja në lidhje me përfaqësimin dhe pjesëmarrjen e grave në drejtimin e biznesit dhe ekonomisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit