Paga mesatare për muajin janar ka qenë 39.542 denarë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.03.2024, 15:37

Enti Shtetëror për Statistika njofton se neto-paga mesatare për muajin janar të këtij viti ka qenë 39.542 denarë (641 euro).

Sipas ESHS-së, në krahasim me muajin janar të vitit të kaluar, është rritur për 16,5 për qind. Paga mesatare mujore bruto e paguar për punonjës në janar të këtij viti është 59.392 denarë (963 euro).

“Kjo rritje vjen mbi të gjitha nga rritja e pagës mesatare mujore neto të paguar për punonjës në sektorët: Administratë Publike dhe Mbrojtje; sigurimet social i detyrueshme (27,8 për qind), furnizimi me ujë; asgjësimi i ujërave të zeza, menaxhimi i mbetjeve dhe aktivitetet e rehabilitimit të mjedisit (19.2 përqind) dhe bujqësia, pylltaria dhe peshkimi (19.1 përqind)”, shtojnë nga ESHS.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit