Federata Franceze e Futbollit nuk lejon futbollistët të agjërojnë, mesfushori largohet nga Kombëtarja

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.03.2024, 09:38

Federata Franceze e Futbollit (FFF) ka ndezur polemika pasi ka dërguar në shtëpi futbollistin Mahamadou Diawara, i cili fillimisht u thirr në ekipin U19, por abstenoi ndërprerjen e agjërimit gjatë grumbullimit të kombëtares.

Javën e kaluar, Diawara ishte ndër lojtarët që Bernard Diomède thirri për t'u bashkuar me skuadrën e tij për Euro U19 Elite Tour 2024. Megjithatë, mesfushori u pa së fundmi duke u stërvitur me Olympique Lyonnais, duke ngritur pikëpyetje nëse ai është ende pjesë e ekipit francez U19.

Mediat raportojnë se vendimi i Diawarës për të mos ndërprerë agjërimin çoi në largimin e tij nga skuadra pasi ai refuzoi të respektonte pozicionin e qartë armiqësor të FFF-së për agjërimin e lojtarëve gjatë Ramazanit.

Philippe Diallo, Presidenti i FFF, tha për "LeFigaro" se qëndrimi i federatës është “brenda kornizës së neutralitetit”.

“Kam riafirmuar se kjo është në kuadër të neutraliteti, që do të thotë se ne nuk i modifikojmë kushtet e praktikës për arsye fetare".

Franca është përballur shpesh me kritika për qëndrimin e saj për të mos lejuar futbollistët të agjërojnë gjatë muajit të shenjtë. Pavarësisht kundërshtimeve, Franca ka kundërshtuar zbatimin e pushimeve gjatë ndeshjeve për lojtarët myslimanë për të prishur agjërimin gjatë Ramazanit.

Vende si Anglia dhe Gjermania lejojnë pushimet e ndeshjeve gjatë Ramazanit për t'u dhënë lojtarëve myslimanë një shans për të ndërprerë agjërimin e tyre përpara se të rifillojnë ndeshjen. Megjithatë, Franca vazhdon të kundërshtojë me vendosmëri masën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit