Xhaferi për pagat e funksionarëve: Qeveria ka obligim t’i zbatojë ligjet, prandaj harmonizuam koeficientin për pagat

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.03.2024, 19:53

Ligjet që miratohen janë obligim për t’i zbatuar, dhe Qeveria ka obligim të zbatojë ligjet. Për këtë arsye, harmonizimi i koeficientëve të personave që janë në kuadër, në kompetencë të Qeverisë, janë në përputhje me zgjidhjet ligjore, thotë kryeministri teknik Talat Xhaferi.

Lidhur me vendimin e djeshëm të Qeverisë për uljen e koeficientëve për pagat e zyrtarëve që të mos ndodhë rritja prej 200 eurosh, Xhaferi, tha se si kryeministër dhe si Qeveria duhet të ndjekë me vetëdije logjikën e ligjeve të miratuara në Kuvend.

“Unë kam drejtuar Kuvendin për shtatë vjet. Dhe ligjet e miratuara atje janë obligim për t’i zbatuar, dhe Qeveria ka obligim të zbatojë ligjet. Dhe përgjegjësia ime si kryeministër dhe qeveria si institucion është t’u përgjigjemi në kohë zgjidhjeve ligjore në mënyrë që të mos lëmë hapësirë ​​të futemi në një situatë në fund të muajit ku nuk mund t’i paguani punonjësit për shkak të këtyre formaliteteve. Për atë arsye nënkupton harmonizimin e koeficientëve të personave që janë në kuadër të kompetencave të Qeverisë, janë të harmonizuara me zgjidhjet ligjore”, tha Xhaferi.

Sa i përket njoftimeve nga Këshilli i Prokurorëve Publikë se do ta ankimojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, Xhaferi deshi të komentojë.

“Pyetjen e prokurorisë, gjyqësorit dhe atë që ju kërkoni, as dua të komentoj dhe as kam autoritet të komentoj sepse është një autoritet i tretë i pavarur gjyqësor për të cilin çfarëdo, çfarëdo që të them, mund të konsiderohet si ndikim apo ndërhyrje me atë autoritet”, tha Xhaferi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit