Protestë dy orëshe nesër në Postën, punonjësit kërkojë pagesën e pagës së muajit të fundit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.03.2024, 11:43

Organizatat sindikale të Postës së Maqedonisë njoftuan se nesër nga ora 08:00 deri në ora 10:00 do të protestojnë para Drejtorisë dhe në të gjitha filialet e Postës nacionale, përmes së cilës do të kërkojnë pagesën e pagës së fundit. muaj dhe zgjidhje për situatën në kompaninë postare.

Sipas Sindikatës së Postës së Maqedonisë, për shkak të gjendjes alarmante dhe krizës financiare në të cilën është futur, punëtorët janë të shqetësuar për mbijetesën dhe të ardhmen e Postës, ruajtjen e vendeve të punës dhe ekzistencën e familjeve të tyre.

“Në protestë, punonjësit do të shprehin revoltën dhe shqetësimin e tyre për seriozitetin e situatës në të cilën është futur AD Posta, e shkaktuar nga kriza financiare, organizimi jashtëzakonisht i dobët në operim, kushtet dhe mjetet e pasigurta të punës dhe më e madhja. shqetësimi dhe revolta e punonjësve shkaktohet nga mosrespektimi i rëndë i të drejtave të punës nga punëdhënësi. Punëdhënësi, përkundër detyrimit ligjor për pagesë të rregullt të pagave, nuk i ka paguar punëtorët paga brenda afatit ligjor deri në datën 15 të muajit, për muajin shkurt 2024, duke i sjellë ata në prag të jetesës dhe pamundësisë për të siguruar një jetë të mirë. për familjet e tyre”, thuhet në një deklaratë me shkrim nga kryetari i Sindikatës së Postës së Maqedonisë Boro Veligdenov.

Revolta dhe frika, shton Veligdenov, janë edhe më të theksuara për shkak të gjendjes jashtëzakonisht të keqe financiare të kompanisë dhe pasigurisë për pagesë të rregullt të pagave në periudhën e ardhshme.

– Komunikimi me menaxhmentin është në nivel shumë të ulët, ata nuk dëgjojnë problemet e punonjësve të tyre dhe nuk u përmbahen qëndrimeve, të drejtave dhe detyrimeve të dakorduara. Të gjitha takimet e mëparshme me menaxhmentin nuk dhanë fryte, pra mungesa e vullnetit për të reformuar dhe riorganizuar kompaninë, gjë që është më se e nevojshme, pikërisht për shkak të situatës aktuale, pasigurisë së madhe për të ardhmen e kompanisë sonë dhe ruajtjes së punësimin e punëtorëve anëtarë të sindikatave, revoltën dhe pakënaqësinë e tyre do ta shprehin në një protestë të përgjithshme, thuhet në njoftimin e protestës.

Sindikata njoftoi se nesër në orën 10:00 pas përfundimit të protestës do të mbajë një konferencë për media para Postës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit