Makina e vjedhur mori flakë, ky është një prej shqiptarëve që humbi jetën në Itali

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.03.2024, 08:46

Marin Kola, 23-vjeç dhe Blerim Miha, 27-vjeç, janë dy të rinjtë shqiptarë që humbën jetën në aksidentin tragjik të ndodhur mbrëmjen e së shtunës në Via Casilina , në zonën e Segnit, Itali.

Të rinjtë së bashku me një 28-vjeçar shqiptar, i cili po lufton për jetën në Poliklinikën Tor Vergata, po udhëtonin me një mjet tip "BMW" të vjedhur, kur makina doli nga rruga dhe mori flakë pas përplasjes. Makina, që vinte nga Anagni (Frosinone), po udhëtonte në Casilina me shpejtësi marramendëse, me sa duket me rreth 200 kilometra në orë, kur përgjatë rrethrrotullimit të madh midis dy drejtimeve goditi bordurën me anën e majtë dhe u përplas me një pemë pas 50 metrash.

Pas përplasjes, "BMW" ka marrë flakë në pjesën e përparme, te motori dhe pjesërisht kabina e pasagjerëve ku ndodheshin dy trupat e pajetë. Ndërhyrja e zjarrfikësve të Colleferro dhe Palestrinë ishte e nevojshme për të shuar zjarrin dhe për të parandaluar përhapjen e tij në shkurre. Me mbërritjen e punonjësve të shëndetësisë, mjekët kanë konfirmuar vdekjen e dy të rinjve ndërsa i treti, i shtrirë në tokë në gjendje shumë të rëndë, është dërguar me kodin e kuq fillimisht në spitalin Colleferro dhe më pas në Poliklinikën Tor Vergata ku iu nënshtrua një operacioni me shpresën për t'i shpëtuar jetën.

Tre të rinjtë me origjinë shqiptare, banues në periferi jugore të Romës, mes Tor Bella Monaca dhe Ponte di Nona, ishin të njohur për policinë për krime kundër pronës. Në fakt, të gjithë pa dokumente u identifikuan falë gjurmëve të gishtave të marra në morgun e qendrës së mjekësisë ligjore Tor Vergata.

Nga kontrollet e kryera makinës i janë vjedhur targat e një BMW X1 në Cassino ndërsa nga numri i shasisë është konstatuar se është vjedhur nga një BMW seria 4. Kjo makinë shumë e fuqishme, me shpejtësi maksimale afër 250 km/h, nuk mund të përjashtohet mundësia se është përdorur për të kryer krime, ndoshta duke ndryshuar herë pas here targat. Nuk është rastësi që në xhepin e njërit prej shqiptarëve policia gjeti një shkop elektrik, leva dhe mjete të tjera të dobishme për vjedhje, të cilat tregojnë lidhjen e të treve në një farë mënyre me valën e vjedhjeve në apartamente dhe vila në provincën jugore të Romës, midis Colleferro dhe Palestrinës, deri në Anagni.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit