Ministria e Mbrojtjes e Rusisë publikon të dhënat: 84 kosovarë mercenarë janë vrarë në luftën pro Ukrainës!

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.03.2024, 11:12

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka lëshuar të dhëna që pretendon se tregojnë numrin e mercenarëve të huaj që kanë ardhur për të luftuar për Ukrainën që nga fillimi i luftës.

Të dhënat qesharake thonë se 191 kosovarë mercenarë kanë shkuar për të luftuar pro Ukrainës dhe kundër Rusisë.

Bazuar në këto të dhëna të rrejshme ruse, 84 kosovarë janë vrarë në front. Sipas tabelës së publikuar nga Ministria ruse, më së shumti mercenarë kanë ardhur nga Polonia (2960).

Rusët pretendojnë se 335 kroatë erdhën për të luftuar në anën e ukrainasve dhe se 152 u eliminuan.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit