Evis Berberi 5 mijë euro pushime në Turqi, fatura u pagua nga kompania e tij

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14.03.2024, 16:10

Evis Berberi, ish-drejtori i ARRSH-së që u arrestua një ditë më parë për korrupsion dhe pastrim parash, në shtëpi mbante miliona lekë.

Kur prokurorët e BKH-së kanë shkuar në shtëpinë e tij për kontroll kanë gjetur dhe sekuestruar 40 milionë lekë cash, piktura mijëra euroshe, një laptop, USB dhe dokumente të tjera.

Berberi paratë që kishte përfituar nga tenderat i investonte në pasuri të paluajtshme, por jo në emrin e tij. Të gjitha paratë e fituara dhe zhvatura nga shteti shqiptar, ai i investonte te "ish-kompania" e tij, "DAAM.shpk."

Kjo kompani në zotërim indirekt të Berberit ka përfituar të ardhura nëpërmjet transaksioneve nga shoqëria e shtetasit Valter Begaj. “N….Group”sh.p.k., në vlerën 223,480,476 (dyqind e njëzet e tre milion e katërqind e tetëdhjetë mijë e katërqind e shtatëdhjetë e gjashtë) lekë, me tvsh.

Përveç kësaj, kjo kompani ka paguar edhe për pushimet luksoze të Berberit në resortet më të shtrenjta në Turqi. Gjatë kontrollit në banesën e tij, është gjetur një faturë nga llogaria bankare e shoqërisë "DAAM ShPK" në një bankë të nivelit të dytë me një vlerën 5,000 Euro.

Kjo kompani ka paguar pushimet e Evis Berberit, bashkëshortes dhe dy fëmijëve të tij të mitur, për 10 ditë në hotelin "Regnum Carya Golf & Spa Resort" në Belek, Antalia, Turqi, me dhomë "Luxury", së bashku me ushqimin "Luxury all inclusive".

Paketa turistike për kreun e ARRSH Evis Berberi dhe familjen e tij, ka përfshirë udhëtimin me avion nga Tirana ne Antalia që sipas këqyrjes rezulton se nisja është bërë me date 12.08.2020 dhe kthimi me date 22.08.2020.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit