MBPEU: Kuvendi RMV-së miratoi Ligjin për Peshkimin

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.03.2024, 08:25

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot miratoi Ligjin e ri për peshkim dhe akuakulturë. Një zgjidhje ligjore, e cila është plotësisht në përputhje me rregulloret e Bashkimit Evropian.

Ligji i ri për peshkimin dhe akuakulturën rregullon ujërat e peshkimit dhe peshkimin, pastaj menaxhimin dhe përdorimin e peshqve dhe organizmave të tjerë ujorë. Rregullohet pjesa e akuakulturës, rregullimi i përbashkët i tregut të produkteve të peshkimit dhe akuakulturës.

Ligji rregullon organet kompetente, mbrojtjen e peshqve dhe organizmave të tjerë ujorë, kompensimin e dëmit dhe të drejtën e dëmshpërblimit, si dhe grumbullimin dhe prodhimin e materialit grumbullues, si dhe çështje të tjera të rëndësishme në fushën e peshkimit dhe akuakulturës. .

Raporti i fundit i Komisionit Evropian ka shënuar progres pozitiv gjatë periudhës raportuese në të gjitha fushat e bujqësisë dhe zhvillimit rural, sigurisë ushqimore, politikës fitosanitare dhe veterinare dhe peshkimit dhe përgatitja e këtij ligji është vlerësuar pozitivisht në raport.

Gjithashtu, në qershor të vitit 2023, vendi ynë u bashkua me Komisionin Këshillimor Evropian të Peshkimit dhe Akuakulturës të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë si anëtari i 37-të. Anëtarësimi ynë, në këtë organ rajonal të peshkimit i krijuar në vitin 1957, na jep mundësinë të përfshihemi në projektet rajonale të peshkimit dhe akuakulturës, akses në njohuri dhe këshilla shkencore, transferim të ngritjes së kapaciteteve dhe teknologjive dhe inovacioneve për akuakulturën, thonë ministrisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit