Vdes Paul Alexander, njeriu që jetoi 72 vjet në një ‘mushkëri të hekurt’ pas poliomielitit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.03.2024, 14:05

Ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare Paul Alexander, njeriu që u sëmur nga poliomieliti në moshën 6-vjeçare dhe jetoi gjithë jetën në një “mushkëri të hekurt” .

Sipas njoftimit të Guinness, që e ka mbështetur financiarisht, Aleksandri ka ndërruar jetë të hënën por pa dhënë më shumë detaje.

Pas kontraktimit të poliomielitit në moshën 6-vjeçare, Aleksandri u paralizua nga qafa e poshtë dhe u vendos në një tub të veçantë të quajtur "mushkëri hekuri" , e cila e mbajti atë në jetë që nga viti 1952. Pavarësisht problemit të rëndë shëndetësor, Aleksandri arriti të shkruante libra, të studionte drejtësi dhe të udhëtonte nëpër botë për të përhapur mesazhin e optimizmit që e pushtonte.

" Mushkëria e hekurt", një ventilator mekanik i mbyllur, ishte një tub që lëvizi mushkëritë dhe shpëtoi jetën e mijëra pacientëve të paralizuar nga poliomieliti. Pajisja funksionon duke krijuar një vakum në mënyrë që mushkëritë e pacientit të furnizohen me oksigjen pasi sistemi nervor qendror dhe funksioni i frymëmarrjes janë dëmtuar nga poliomieliti.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit