Krejt çka dihet për vrasjen e boksierit shqiptar në Gjermani

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.03.2024, 17:52

Të shtunën në mbrëmje Besar Nimani u vra me armë zjarri në Bielefeld të Gjermanisë. Sipas dëshmitarëve okularë, një grup burrash i janë afruar viktimës përpara ta qëllonin. Ai ka vdekur nga plagët e marra në vendngjarje.

Grupi i personave që qëlluan janë në arrati. Dëshmitarët i thanë Radio Bielefeld se ishin në një kafene në Obernstrasse përpara se të kryenin krimin, ndërkohë që viktima kishte dalë nga një parkueri kur u qëllua.

Besar Nimani, 38-vjeçar, edhe në vitin 2013 ishte viktimë e një sulmi të tillë, në atë kohë ai u qëllua në një qebaptore në kryqëzimin e Feilenstrasse dhe Bahnhofstrasse. Ai kishte marrë plagë në kofshë dhe gju.

Nimani ishte me origjinë kosovare-shqiptare, në vitin 1997 ai u zhvendos në Bielefeld. Ai fitoi titullin evropian në peshën e mesme të lehtë dhe humbi vetëm një herë në karrierën e tij profesionale.

Policia nuk ka dhënë asnjë informacion mbrëmjen e së shtunës, vetëm konfirmoi të shtënat në qendër të qytetit, se kishte një viktimë 38-vjeçare me kombësi kosovare dhe se autori ose autorët ishin në arrati. Policia deklaroi gjithashtu se nuk kishte asnjë rrezik për “palë të tretë të papërfshirë”.

Pjesë të qendrës së qytetit përreth vendit të krimit u rrethuan. Departamenti i zjarrfikësve në Bielefeld siguroi shpejt mbrojtje vizuale rreth viktimës dhe ndriçoi skenën e krimit. Një skuadër vrasjesh e quajtur “Ober” filloi hetimin, mori në pyetje dëshmitarët dhe, për shembull, ekzaminoi një makinë për ndarjen e makinave nga ofruesi Cambio, ku me sa duket një plumb e kishte goditur.

Gjatë natës të së shtunës, pati gjithashtu disa kontrolle apartamentesh në Bielefeld – u vendosën oficerë nga komanda e operacioneve speciale ( SEK ).

Sipas dëshmitarëve, një grup prej pesë deri në gjashtë burra ishin ulur së bashku në një kafene. Më pas thuhet se të gjithë janë larguar së bashku nga restoranti. Pastaj papritmas pati të shtëna jashtë. Ata kanë deklaruar se janë dëgjuar deri në tetë të shtëna.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit