Dy pilotët i zë gjumi 25 minuta gjatë fluturimit, 150 pasagjerë në bord

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 10.03.2024, 22:03

Ministria e Transportit e Indonezisë do të nisë një hetim pasi dy pilotët e “Batik Air” i zuri gjumi gjatë një fluturimi, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Antara.

Sipas një raporti paraprak, si piloti ashtu edhe bashkëpiloti ranë në gjumë njëkohësisht për 28 minuta gjatë një fluturimi nga Kendari në provincën Juglindore Sulaëesi për në Xhakarta më 25 janar, duke dalë nga linja e duhur e fluturimit

Fatmirësisht asnjë në bord, duke përfshirë 153 pasagjerë dhe katër stjuardesa, nuk u lënduan gjatë fluturimit.

Fluturimi, BTK6723, zgjati dy orë e 35 minuta dhe u ul me sukses në Xhakartë, sipas Antara dhe raportit paraprak.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit