OBRM-PDUKM: Dështoi investimi i rrejshëm strategjik i BDI-së dhe LSDM-së me fabrikën e makinave elektrike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.03.2024, 12:11

Nga OBRM-PDUKM thonë se ndërsa premtimet për një fabrikë të madhe për prodhimin e makinave elektrike në Tetovë zënë titujt e gazetave në vitin 2022, sot, disa vjet më vonë, është bërë e qartë që projekti ka dështuar. Një fushkë rozë e sapunit të qeverisë, siç e quajnë kritikët, është shpërthyer dhe ka lënë pas vetes një mbetje të hidhur për qytetarët dhe opinionin publik.

OBRM-PDUKM akuzon qeverinë për manipulim dhe keqpërdorim të fondeve publike, duke theksuar se premtimet për investime të mëdha dhe hapjen e vendeve të punës janë bërë vetëm për qëllime politike. Kryetari i kësaj partie, Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje për hetim të plotë në lidhje me ndihmën shtetërore për këtë projekt dhe ka kërcënuar me auditim pas ndryshimit të qeverisë.

“As ndërtimi i fabrikës, as i investimeve strategjike, as 130, as 720 milionë euro investime, as 890 vende pune të paguara mirë, as 4000 vende pune indirekte, as 30 mijë makina elektrike të prodhuara në vit, as një top bore. efekt , jo një prapanicë. Gjithçka që kanë premtuar Kovaçevski, Despotovski, Bekteshi, Besimi, Grubi, LSDM dhe BDI kanë gënjyer. Kanë blerë kohë dhe kanë gënjyer, jo këtë të premte, të hënën e ardhshme do të fillojë ndërtimi, sepse parcela ishte e ngushtë, sepse pulla ishte e gjerë dhe në fund dështoi”, thonë nga OBRM-PDUKM.

Ato shtuna se qeveria vendosi ta mbështesë këtë “investim” me 35% të vlerës totale, pra me 42.5 milionë euro para publike. Në prill 2023, media njoftoi se investitori Next.Go Mobile mori miratimin për ndihmë shtetërore prej 42,585,856 milionë euro sipas raportit të Komisionit për Mbrojtjen e Konkurrencës për vitin 2022. Se ka diçka të dyshimtë në këtë marrëveshje është gjithashtu tregohet nga fakti se publiku ka mbetur kontrata e shtetit me kompaninë investitore nuk dihet, sepse qeveria nuk ka dhënë pasqyrë të plotë të përmbajtjes së kontratës, e cila është nënshkruar në gusht 2022.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit